UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи відкрили зірку з трьома протопланетними дисками

Диски обертаються під різними кутами по відношенню один до одного.

Астрономи виявили подвійну систему з новонароджених зірок, які оточені трьома протопланетними дисками, всередині яких формуються планети. Про знахідку вчених повідомили у статті, опублікованій в журналі Astrophysical Journal Letters.

Вчені вивчили зірку IRS 43 у сузір'ї Змієносця. За допомогою телескопа ALMA їм вдалося побачити те, як рухаються молекули синильної кислоти (HCN) і альдегід-іони (НСТ+) в межах можливого газопилового диска, що оточував цю подвійну зірку.

Дослідники встановили, що таких дисків насправді три і газ у них обертається під різними кутами по відношенню до інших. Подібне відкриття стало несподіванкою для вчених, оскільки зазвичай вони знаходили тільки один протопланетний диск або два таких об'єкти, що перебували в одній площині. Існування ж похилих протопланетних дисків взагалі ставилося дослідниками під сумнів.

На даний момент учені не можуть пояснити, коли виникла ця система, чи довго вона ще проіснує, і чи виживуть планети, які в ній формуються.

Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що бистро обертаються.