UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи склали єдине рентгенівське зображення центру Чумацького шляху

Вчені об'єднали всі знімки центральної частини Чумацького шляху, зроблені рентгенівською обсерваторією XMM-Newton.

© N+1
Знімок в спектрі рентгенівського випромінювання від важких атомів
Знімок в спектрі рентгенівського випромінювання від важких атомів
© N+1
Знімок в спектрі рентгенівського випромінювання від важких атомів
© N+1
Знімок в рентгенівському спектрі
© N+1
Пошукова карта для зіставлення об'єктів на знімку

Міжнародна група астрономів об'єднала всі знімки Чумацького шляху, зроблені в рентгенівському діапазоні космічною обсерваторією XMM-Newton, в один. Зображення включає в себе центральну чорну діру галактики та інші об'єкти, що випромінюють в рентгенівському спектрі.

Знімок охоплює область навколо центру Чумацького шляху, довжиною близько тисячі світлових років. Праворуч від центру знімка знаходиться Срелец А – надмасивний об'єкт, який, швидше за все, є чорною дірою в центрі галактики. Зверху і знизу від Стрільця А видно конуси гарячого газу, швидше за все, викинуті чорною дірою.

Праворуч знизу від Стрільця А знаходиться гігантський пузир гарячого газу, діаметр якого становить майже 100 світлових років. Раніше вважалося, що він утворився в результаті вибухів декількох наднових, але це дослідження визначило, що він являє собою єдиний об'єкт. Рентгенівське випромінювання породжується газом, температура якого досягла кількох мільйонів кельвінів.

Яскраві точки, розташовані по всьому зображенню, є подвійними системами, що складаються з чорної діри або нейтронної зірки і іншої зірки, яка знаходиться в кінці свого еволюційного шляху. Газ, який скидає стара зірка, осідає на її напарника і видає рентгенівське випромінювання.

Зображення об'єднує в собі всі знімки, отримані обсерваторією XMM-Newton з початку функціонування. Обсерваторія була запущена 10 грудня 1999 року.

Раніше вчені виявили чорну діру, яка майже повністю поглинула галактику.