Група вчених із Бірмінгемського університету (Велика Британія), Массачусетського технологічного інституту (США) та інших установ розробила новий метод виявлення води на екзопланетах, результати їхньої роботи опубліковані в науковому журналі Nature Astronomy, передає Американська асоціація сприяння розвитку науки.
Новий метод полягає у порівнянні кількості вуглекислого газу в атмосфері певної екзопланети з її сусідніми планетами. Якщо кількість CO2 менша, ніж на сусідніх планетах, це говорить про наявність рідкої води. Зниження рівня CO2 означає, що вуглекислий газ в атмосфері планети розчиняється в океані або поглинається біомасою.
Раніше вчені визначали наявність рідини на поверхні планети, серед іншого, за її блиском – відблисками світла зірок від води. Однак ці відблиски занадто слабкі для сучасних обсерваторій, у той час як новий метод їм під силу.
"Виміряти кількість вуглекислого газу в атмосфері планети досить просто. Це пов'язано з тим, що CO2 є сильним поглиначем інфрачервоного випромінювання. Порівнюючи кількість CO2 в атмосферах різних планет, ми зможемо використовувати цю нову сигнатуру для виявлення планет з океанами, що підвищує ймовірність того, що на них може існувати життя. Наприклад, ми знаємо, що спочатку атмосфера Землі складалася в основному з CO2, але потім вуглець розчинився в океані й зробив планету здатною підтримувати життя протягом останніх чотирьох мільярдів років", – пояснив професор екзопланетології Аморі Тріо.
Вивчення рівня CO2 в атмосферах інших планет також допоможе нам краще зрозуміти механізми кліматичних змін на планетах і те, в який момент рівень вуглецю робить планету непридатною для життя.
"Наприклад, Венера та Земля виглядають неймовірно схожими, але в атмосфері Венери дуже високий рівень вуглецю. Можливо, у минулому існував кліматичний переломний момент, який призвів до того, що Венера стала непридатною для життя", – додав Тріо.
Наступним кроком дослідницької групи стане визначення складу вуглекислого газу в атмосфері низки екзопланет і виявлення тих, на поверхні яких є океани, а також визначення пріоритетів подальших спостережень на користь тих, на яких може існувати життя.
Нагадаємо, американське космічне агентство NASA опублікувало відеоанонс місій, які планує реалізувати у 2024 році. Серед запланованого – висадка вчених на Місяць, демонстрація безшумного надзвукового літака X-59 QueSST, запуск двох нових супутників для вивчення клімату Землі, а також політ до Європи – одного з крижаних місяців Юпітера.