UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи розповіли про перетворення планет на надгігантів

Вчені спостерігали за гарячими юпітерами.

Вчені заявили про те, що розміри деяких гарячих юпітерів перевищують передбачені теоретично через вплив їхніх старіючих зірок. Висновки дослідників опубліковані в The Astronomical Journal.

Гарячі юпітери є найчисленнішою групою екзопланет. Їхня маса перевищує масу Юпітера, але вони розташовуються набагато ближче до зірки, ніж Меркурій до Сонця, що робить їх не тільки великими, але й дуже гарячими. Разом з тим, дослідники не можуть пояснити, як газові гіганти стають такими великими.

У ході дослідження вчені вели спостереження за двома особливо великими і розпеченими гарячими юпітерами. HAT-P-65b та HAT-P-66b знаходяться в 2700 і 3000 світлових роках від Землі відповідно. При цьому орбіта обох планет в 10 разів менша, ніж орбіта Меркурія, а повний оборот навколо своїх зірок вони здійснюють за 2,6 і три земних дня.

Разом з тим, розміри обох екзопланет виявилися несподівано великими. HAT-P-65b в 1,9 рази більше, ніж Юпітер, хоча важить в два рази менше, а HAT-P-66b більше газового гіганта Сонячної системи в 1,6 рази.

Вчені звернули увагу не на самі планети, а на їх материнські зірки. Маса обох зірок майже дорівнює масі Сонця, вони пройшли приблизно 80% еволюції в рамках головної послідовності. На цьому етапі зірки підсилюють випромінювання – цей процес повинен набирати силу в міру їхнього наближення до смерті. Посилення радіації додатково нагріває близькі газові гіганти і змушує їх "роздуватися" до розмірів куди більших, ніж можна було б очікувати.

Раніше повідомлялося про те, що, на думку вчених, Юпітер "викинув" з Сонячної системи іншу велику планету. На думку вчених, зникла планета відносилася до того ж класу, що і Нептун і Уран. Вона була гігантом, але не газовим гігантом, як Юпітер і Сатурн, а крижаним – набагато більш щільним і масивним. Юпітер міг викинути цю планету з Сонячної системи під час близького сходження.