UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи розкрили таємницю "темних пальців" на Сонці

Вперше таку подію зафіксували ще 1999 року.

Вчені з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики змогли розкрити таємницю загадкових «темних пальців», які з'являються на Сонці. Зрозуміти, чим є ці утворення, дослідники намагалися більше 20 років, повідомляє Scitech daily.

1999 року вчені помітили дивні утворення під час спалаху на Сонці. На відміну від звичайних спалахів, які супроводжувалися викидами енергії від зірки, ці події також демонстрували низхідний рух, ніби частина матеріалу падала назад на зірку. Вчені описали це явище як «темні порожнечі, що рухаються вниз» і відтоді намагалися зрозуміти, що ж це таке.

Читайте також: Тектонічну активність на Землі пов'язали з Місяцем та Сонцем

У результаті нового дослідження вчені запропонували пояснення цим загадковим структурам. Ще з моменту відкриття структур вчені припускали, що вони можуть бути пов'язані з магнітним переєднанням – процесом, коли магнітні поля руйнуються, вивільняючи надзвичайно швидке та високоенергетичне випромінювання, а потім знову відновлюються.

«Уявіть, що у вас є багато магнітних полів, які вказують у різні напрямки. Це відбувається на Сонці. Зрештою магнітні поля зближуються настільки, що перебудовуються і вивільняють багато енергії у вигляді сонячного спалаху. Це як розтягнути резинку і розрізати її посередині. Вона напружена і розтягнута, а тому повернеться до попереднього положення», - заявила одна з авторів дослідження Кеті Рівз.

Вчені припустили, що темні низхідні потоки – це свідчення магнітного поля, яке поверталося до Сонця після спалаху. Але була загвоздка - більша частина потоків, які спостерігалися вченими, була «напрочуд повільною».

Щоб з'ясувати, що відбувається насправді, вчені вивчили зображення низхідного потоку, отримані за допомогою Обсерваторії сонячної динаміки NASA. Потім дослідники провели 3D-моделювання спалахів та порівняли його зі спостереженнями.

Виявилося, більшість потоків не генеруються магнітними переєднаннями. Вони утворюються власними силами в турбулентному середовищі і є результатом взаємодії двох рідин з різною щільністю. За словами вчених, щось подібне спостерігається, коли змішуються вода і масло: дві рідини з різною щільністю нестабільні і зрештою поділяються.

«Ці темні, схожі на пальці, порожнечі насправді є відсутністю плазми. Щільність там набагато нижча, ніж у оточуючій плазмі», - зазначила Рівз.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше Обсерваторія сонячної динаміки NASA зняла на відео викид речовини на Сонці, який стався 20 січня.