UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи провели найдетальніше дослідження Чумацького Шляху та виявили «дивні зірки»

Дослідники отримали дані про майже два мільярди зірок у нашій галактиці.

Астрономи за допомогою телескопа Gaia провели найдетальніше на даний момент дослідження Чумацького Шляху. В результаті їм вдалося отримати дані про «зіркотруси», «зоряні ДНК» та інші вражаючі особливості нашої галактики, повідомляє Європейське космічне агентство.

Зазначається, що в ході дослідження вчені отримали дані про майже два мільярди зірок Чумацького Шляху. Вони каталогізували інформацію про їхній хімічний склад, температуру, кольори, масу, вік і швидкість, на яких зірки рухаються до нас або від нас.

Читайте також: Отримане перше фото тіні чорної дірки у центрі Чумацького шляху

Більшість даних вдалося отримати завдяки спектроскопії, методу, у якому зоряне світло поділяється на складові його кольору (як веселка). Дані також включають спеціальні підмножини зірок, наприклад ті, яскравість яких змінюється з часом.

ESA/Gaia/DPAC

Крім того, в новому каталозі також зібрана інформація про бінарні системи, тисячі об'єктів, таких як астероїди та супутники планет, а також мільйони галактик і квазарів за межами Чумацького Шляху.

Однією з найбільших несподіванок для вчених стало те, що Gaia може фіксувати «зіркотруси» - крихітні рухи на поверхні зірок, які змінюють їхню форму. Спочатку обсерваторія не призначалася для таких досліджень.

Раніше Gaia вже вдавалося виявити радіальні коливання, які змушують зірки періодично набухати і стискатися, зберігаючи свою сферичну форму. Але тепер обсерваторія також помітила інші вібрації, які більше схожі на великомасштабні цунамі. Ці нерадіальні коливання змінюють загальну форму зірки, і тому їх важче виявити.

Дослідники помітили «зіркотруси» на десятках тисяч світил, у тому числі на тих, які раніше рідко спостерігалися. Згідно з існуючими гіпотезами, на цих зірках не повинно спостерігатися «зіркотрусів», але все ж таки Gaia їх зафіксувала.

Крім того, обсерваторія склала найбільшу на даний момент хімічну карту галактики у поєднанні з тривимірними рухами зірок, у Чумацькому Шляху, а також у сусідніх галактиках.

Деякі зірки містять більше важких металів, ніж інші. Після Великого вибуху існували лише легкі елементи, такі як водень та гелій. Інші, важчі елементи, які вчені називають металами, утворилися всередині зірок. Коли зірки помирають, вони викидають ці метали у космічне середовище, у якому формуються нові світила.

Активне зореутворення та загибель зірок призводять до багатшого металами середовища. Тобто хімічний склад зірки трохи нагадує її ДНК і може розповісти про її походження.

За допомогою Gaia вчені з'ясували, що деякі зірки нашої галактики складаються з первинного матеріалу, тоді як інші, наприклад, Сонце, з матерії, збагаченої попередніми поколіннями зірок. Світила, які знаходяться ближче до площини Чумацького Шляху, багатші за метали, ніж зірки на великих відстанях. Крім того, астрономи також виявили зірки, що народилися в інших галактиках.