UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи отримали знімок завершення "зоряної бійки"

У результаті взаємодії двох зірок з'явилося газова хмара.

Астрономам вдалося отримати знімок незвичайної газової хмари, що з'явилася в результаті взаємодії двох зірок. Одна з них розширилась настільки, що почала поглинати компаньйона, а друга – кинулася до нього на зустріч, зриваючи його зовнішні оболонки, повідомляє Європейська південна обсерваторія.

Зірки, як і люди, змінюються з віком і в кінці вмирають. В кінці свого життя світила, схожі на Сонце, роздуваються і перетворюються на червоних гігантів. В самому кінці вони втрачають свої оболонки і на їхньому місці залишається тільки гаряча і щільна зірка, яка називається білим карликом.

Завдяки новим спостереженнями на ALMA, доповненим даними, отриманими на експлуатованому ESO телескоп APEX вчені з'ясували, що те, що сталося в подвійній зоряній системі HD101584, нагадує "зоряну бійку". Коли головна зірка системи роздулася і перетворилася на червоного гіганта, вона виросла в розмірах настільки, що поглинула свого маломасивного компаньйона. У свою чергу, менша зірка кинулася по спіралі до ядра гіганта, але з ним не зіткнулася. Цей маневр, викликав викид речовини з більшою зірки її зовнішні шари стали швидко розсіюватися у навколишньому просторі, а ядро оголилося.

Астрономи підкреслюють, що подібна "зоряна бійка" дозволить їм краще зрозуміти фінальні стадії еволюції сонцеподібних зірок.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа виявили біля білого карлика – залишків сонцеподібної зірки – гігантську планету. Планета знаходиться так близько до зірки, що втрачає свою атмосферу, яка утворює навколо зірки газовий диск.