Ученим за допомогою телескопа ALMA вперше вдалося побачити вибух новонароджених зірок, який стався в сузір'ї Оріона. Як повідомляється на сайті Європейської південної обсерваторії, відкриття було зроблено при дослідженні фейерверкообразных потоків речовини, що залишається після народження групи масивних зірок.
Зірки народжуються, коли хмара газу з масою в сотні разів більшою, ніж у Сонця, починає коллапсувати: стискатися під дією власної гравітації. В найбільш щільних частинах хмари загоряються протозірки, що хаотично рухаються. З плином часу деякі з народжених зірок починають рухатися в напрямку загального центру тяжкості, зазвичай пов'язаного з особливо масивною протозіркою. І якщо відстані між зірками невеликі, то, перш ніж вони встигають покинути свої "зоряні ясла" між нами відбуваються бурхливі взаємодії.
Близько 100 тисяч років тому в глибині Молекулярної хмари Оріона початок утворюватися декілька протозірок. Гравітація їх стягала з усе зростаючою швидкістю до тих пір, поки 500 років тому, дві з них в кінці кінців не зіткнулися. Результатом цієї взаємодії став потужний вибух. Він розкидав з різні боки інші прилеглі протозірки і викинув в навколишній простір колосальні потоки газу і пилу зі швидкістю понад 150 кілометрів на секунду. При цьому катаклізмі виділилося стільки енергії, скільки Сонце випромінює за 10 мільйонів років.
Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що бистро обертаються.