UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Монголії льодовик, що відступив, оголив останки тварин і стародавню зброю

Зразки відносяться до середини другого тисячоліття до нашої ери.

Група археологів вивчила ділянки землі, які вивільнилися з-під льодовика в Монголії, і знайшла там черепа і роги архарів, артефакти та стріли з бронзи, повідомляє N + 1.

Через зміни клімату льодовики тануть, і тим самим звільняється частина територій, яка дуже багата на археологічні знахідки. Тому вчені почали активне вивчення землі, яка багато років була покрита льодом. Адже в них добре зберігається біологічний матеріал, який надважливий для досліджень древньої ДНК.

Археологи з США, Монголії, Австралії, Німеччини, Росії, Киргизстану та Пакистану обстежили ділянку в Північно-Західній Монголії, поблизу гори Ценгель Гашань. Там вони виявили десятки кісток тварин, які недавно звільнилися з-під льоду. Велика частина останків належала архарам.

Також вчені знайшли 29 дерев'яних артефактів, стріли, два списи або дротика, а також три великі оброблені людиною палиці. Серед усіх знахідок - була одна неушкоджена і добре збережена стріла з бронзовим наконечником з оленячого рогу.

Дослідження показало, що наконечники від стріл використовували повторно через кілька сотень років. Крім цього, на одній зі знайдених стріл вчені виявили, що місце оперення стріли було прикрашено червоним пігментом. А таке характерно для жителів російського Алтаю кінця першого тисячоліття до нашої ери.

На думку археологів, скупчення черепів і рогів в одному місці свідчить про те, що їх принесли сюди навмисно. Можливо, це було якесь ритуальне дійство або підношення після полювання.

Після радіовуглецевого датування всіх зразків стало відомо, що ці артефакти належать до середини другого тисячоліття до нашої ери. А в епоху палеометалу на території Центральної та Західної Монголії якраз зароджувалося скотарство.

Читайте також: Археологи знайшли на Кіпрі місце ритуальних бенкетів та жертвоприношень

Нагадаємо, що у Великій Британії знайшли понад 62 000 артефактів під час ремонту дороги. Серед яких: брошка з зайцем, перстень із зображенням вівці і найдавніша в Британії фісташка.