Вчені з Майнцського університету Йоганна Гутенберга (Німеччина), Інституту археології Зінмана при Хайфському університеті (Ізраїль) і Університету Мінья (Єгипет) виявили в Місті Давида - найстарішому населеному районі за межами південних стін Старого міста Єрусалима - колекцію з 10 тисяч риб'ячих останків, в тому числі, древніх акул. Артефакти були виявлені на археологічній ділянці віком 2900 років, повідомляє Naked science.
Тайник знайшли в споруді, яка розташовується поруч з Гіхонрм - джерелом в Кедронській долині - датованим періодом другої залізної доби. Прямокутна структура розмірами 10 на 15 метрів служила басейном для збору води. Вона була вирізана в стіні вапняку, у неї були прямі, майже вертикальні скельні стіни. Ймовірно, за часів бронзової доби вона була частиною складної підземної водної системи.
В кінці IX століття до нашої ери басейн перетворили на приватний будинок: для цього його заповнили великими вапняковими валунами і грунтом, щоб підняти рівень підлоги на три метри і зробити перекриття.
Археологам також вдалося виявити понад шість тонн глиняного посуду і кілька сотень зламаних глиняних печаток, відомих як «булли». Їх використовували для запечатування листів або пакетів, а після відкриття викидали.
Виявлені риб'ячі останки належали представникам 14 сімейств. Більшість з них походили з Середземного моря. Майже 40 центральних хребців і зубів відносилися до акул і скатів. Крім того, дослідники знайшли зуби декількох видів акул, в тому числі сквалікоракса - роду вимерлих акул крейдяного періоду з сімейства Anacoracidae, що входить в сучасний загін ламноподібних. Сквалікоракси в середньому досягали п'яти метрів в довжину, харчувалися падлом і не пережили крейда-палеогенового вимирання.
«Спочатку ми припустили, що зуби акули були залишками їжі, викинутими майже 3000 років тому. Однак при підготовці статті до публікації наш рецензент вказав, що один із зубів походить з пізнього крейдового періоду. Тобто акула вимерла не менше 66 мільйонів років тому і була сучасником динозаврів. Ми заново проаналізував зразки: вимірювання органічної речовини, елементного складу та кристалічності структури підтвердили, що всі зуби були скам'янілостями. Ізотопний склад стронцію показав, що їм близько 80 мільйонів років. Більш того, вони не просто знаходилися в корінній породі під ділянкою: їх привезли здалеку - можливо, з пустелі Негев», - заявив провідний автор дослідження Томас Тюткен.
Надалі вченим вдалося знайти ще кілька акулячих зубів в різних частинах Ізраїлю. Оскільки останки риб знайшли поруч з буллами, вчені вважають, що вони були пов'язані з адміністративним або правлячим класом. Ймовірно, в ті часи колекціонування скам'янілостей було популярно серед вищих верств суспільства.
«Наша гіпотеза полягає в тому, що зуби збирали колекціонери. Але у нас немає ніяких доказів. У той же час ми не виявили ніяких слідів зносу, які свідчили б про те, що зуби використовували в якості інструментів. Немає і просвердлених отворів, що вказують на те, що це були ювелірні вироби. Ринок акулячих зубів існує і сьогодні, отже можливо, в залізну добу була тенденція до колекціонування таких предметів», - підсумували вчені.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше археологи-аматори знайшли в давньоримському військовому таборі Віндоланді в Північній Англії скульптурний рельєф із зображенням чоловіка зі списом поруч з конем або ослом. На думку вчених, плита була присвячена Марсу, Меркурію або невідомому богу, який поєднував якості цих божеств.