UA / RU
Підтримати ZN.ua

Археологи знайшли сліди священних гаїв стародавніх майя

Какао-боби використовувалися майя в якості валюти.

Для стародавніх майя рослини какао були даром богів, а какао-боби використовувалися ними як валюта. Тепер дослідники знайшли сліди священних гаїв, у яких стародавні майя вирощували какао, повідомляє Science alert.

Вчені виявили сліди культури у ґрунті захищених сенотів, які у давнину забезпечували ідеальне поєднання вологості та тіні для процвітання дерев. Ці сеноти існують на півострові Юкатан у Мексиці всередині провалів у особливому мікрокліматі. Дослідники з'ясували, що ці воронки містять теобромін та кофеїн, ключові біомаркери для росту рослин какао.

Команда вчених також знайшла сліди ритуалів, які проводили у цих місцях: кам'яні сходи та різьблені вівтарі, нефрит та кераміку, які використовували в якості підношення вищим силам.

Читайте також: Говорити про колапс цивілізації майя не можна – вчені

«Ми шукали теобромін протягом кількох років і виявили какао у деяких місцях, яких не очікували. Ми також були вражені, побачивши церемоніальні артефакти. Мої учні спустилися в одну з цих воронок і сказали: "Вау! Тут є споруда!" Це були сходи, які на третину заповнили провал каменем», — завив один із учених Річард Террі.

Вчені витягли з вирв ґрунт, який висушили і просіяли, а потім покрили гарячою водою і помістили в центрифугу для поділу на окремі елементи. Потім ґрунт вивчили за допомогою мас-спектрометрії. Після результати порівняли із контрольними зразками.

Вважається, що одна з вирв була місцем, в якому вирощували какао в пізньому посткласичному періоді (1000-1400 роки нашої ери). Вчені знайшли тут руку та браслет статуетки, а також кілька керамічних ліпних стручків какао та залишки какао-дерев.

«Тепер ми знайшли зв'язок між релігійними структурами та релігійними культурами. Знаючи, що какао-боби використовувалися як валюта, ми розуміємо, що вирви були місцем, де можна було вирощувати гроші та контролювати їх», - додав Террі.

Сеноти поширені на півострові Юкатан, вони утворилися внаслідок крастових процесів – розчинення гірських порід, що створили поглиблення у ландшафті. Схоже, що майя знайшли застосування цим природним воронкам.

Багато з них розташовані недалеко від «шосе» майя завдовжки 120 кілометрів. Колись це був жвавий торговий маршрут, що дає змогу припустити, що люди, які відповідали за розвиток дороги, також брали участь у вирощуванні какао.

Все це доповнює наші знання про те, як жили давні майя.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Університету Цинциннаті з'ясували, чому мешканці залишили стародавнє місто майя Тікаль. За їхніми словами, розташування міста було не надто вдалим з погляду водопостачання, тому його мешканці покладалися лише на дощову воду.