UA / RU
Підтримати ZN.ua

Археологи виявили в Перу поховання мисливиці віком дев'ять тисяч років

Вчені вважали, що на велику здобич полювали чоловіки, а жінки збирали рослини.

Археологи виявили в Перу поховання мисливиці, яке було зроблено дев'ять тисяч років тому. Як повідомляє ScienceAlert, це поховання, а також аналіз інших поховань, стало свідченням того, що жінки мисливців-збирачів стародавньої Америки полювали на велику здобич нарівні з чоловіками.

Раніше вчені вважали, що у мисливців-збирачів був чіткий розподіл ролей. Чоловіки займалися полюванням, а жінки - збирали рослини. «Це відкриття наче підкреслює, що гендерні ролі, які ми сприймаємо як належне сьогодні - або більшість приймає як належне - були не такими природними, як деякі могли б подумати», - заявив Ренді Хаас з Університету Каліфорнії в Девісі.

У 2013 році Хаас займався розкопками в Андах, коли місцеві жителі розповіли йому про безліч стародавніх кам'яних знарядь, знайдених в тих місцях. Через п'ять років Хаас і його колеги почали розкопки на цій ділянці.

У 2018 році вчені виявили в Вілам Патджкса шість поховань, а в 2019 році були знайдені й інші. У двох з цих шести поховань були знайдені мисливські знаряддя, але одне з них було особливо цікавим.

У шостому похованні, яке датується періодом дев'ять тисяч років тому, дослідники знайшли «дійсно багате зібрання артефактів», включаючи мисливські знаряддя з наконечниками і відщепи. Поховання належало мисливцеві-збирачеві, який загинув у віці 17-19 років.

У міру продовження розкопок учасники дослідження прийшли до висновку, що це був «дійсно великий мисливець, важлива людина в стародавньому суспільстві». Одним з перших, хто припустив, що в похованні спочиває не чоловік, був один із співавторів дослідження Джеймс Вотсон. Він вивчив кістки людини, які знайшли в похованні. Вони були меншими, ніж ті, що знайшли в інших похованнях. На думку Уотсона, це могло бути свідченням того, що в могилі лежала жінка.

Надалі підтвердити, що це жінка, допоміг аналіз білків в зубах мисливця-збирача. Після цього відкриття Хаас і його колеги задалися питанням: чи єдиний це випадок, коли полюванням займалася жінка, або ж така поведінка була поширена серед стародавніх жителів Америки.

Для того, щоб з'ясувати це, вчені вивчили записи про поховання епохи пізнього плейстоцену (приблизно 11700 років тому) і раннього голоцену (12000-11500 років тому). Вчені знайшли записи про 429 скелетів, знайдених в 107 древніх похованнях. 27 з них - 11 жіночих і 16 чоловічих - поховали з мисливськими знаряддями. Подальший статистичний аналіз показав, що приблизно 30-50% мисливців в цих популяціях були жінками.

Разом з тим, на даний момент немає ніяких даних про те, чи брали жінки мисливців-збирачів в інших частинах світу участь в полюванні. Але виявлення свідчень цього, на думку вчених, «дуже ймовірно».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Археологам вдалося розкрити таємницю поховання «шестиголового вождя»

Раніше археологи з Австралійського національного університету виявили на острові Алор в Індонезії рідкісне дитяче поховання, яке було зроблено вісім тисяч років тому. За словами вчених, це єдине в своєму роді поховання епохи голоцену, знайдене на острові, воно дає важливе уявлення про похоронні звичаї тих часів.