Вчені вивчили останки стародавніх людей, які жили в пустелі Атакама на території сучасного Чилі 3000 років тому. Завдяки цьому дослідники змогли з'ясувати, що стало причиною їхньої смерті, повідомляє Science alert.
Як пише видання, ніхто ніколи не думав, що обробляти землі пустелі Атакама - найпосушливішого місця на Землі - буде легко. Але, незважаючи на всі складнощі, найбільшою небезпекою була не природа, а самі люди. Напруга під час соціальних і культурних трансформацій стала такою сильною, що призвела до зіткнень і жорстокості, сліди якої збереглися на скелети.
В ході дослідження вчені вивчили останки 194 дорослих, які були поховані в долині Азап, яка колись була однією з найбільш родючих долин на півночі Чилі. Скелети датуються 800-600 роками до нашої ери. Вони дуже добре збереглися, на деяких залишилися волосся і фрагменти м'яких тканин.
На багатьох останках можна було розрізнити безперечні сліди травм і насильства. У 21% вчені знайшли травми, які були наслідком міжособистісного насильства. У 10% травми були нанесені незадовго до або після смерті, у 14 осіб були зафіксовані премортальні переломи черепа.
Вчені вважають, що більшість цих травм було нанесено навмисно, в результаті конфлікту. Деякі з них були наслідком лобового зіткнення або ж нанесені під час нападу ззаду. На думку дослідників, травми завдали киями, булавами або метальними снарядами.
Найбільш імовірною причиною зіткнень була боротьба за землю і ресурси
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені припустили, людина прямоходяча заселила Північну Африку раніше, ніж вважалося. Вони знайшли знаряддя праці віком 1,3 мільйона років, яке свідчить про це.