Вчені зі Стенфордського університету заявили про те, що їм вдалося виявити найдавніші відомі зразки пива. Виявилося, що пивоваріння передувало вирощуванню злакових культурних рослин, повідомляє Phys.org.
Дослідники встановили, що представники натуфійської культури стародавніх мисливців-збирачів вже варили пиво. Вчені проаналізували кам'яні артефакти, які були виготовлені представниками даної культури 13 тисяч років тому, і виявили на них сліди пивоваріння.
На думку дослідників, натуфійці використовували пиво для проведення ритуалів. "Це відкриття свідчить про те, що виробництво алкоголю не обов'язково є наслідком утворення надлишків сільськогосподарських продуктів, але було розроблено для ритуальних цілей і духовних потреб ще до появи сільського господарства", - заявила голова групи дослідників Чи Лю.
На стародавніх артефактах дослідники знайшли сліди крохмалю і фітоліти - мікроскопічні скам'янілі рештки рослин. Це вказувало на те, що натуфійці використовували пшеницю і ячмінь як інгредієнти для пивоваріння. Даний процес був триступінчатим. Спочатку злаки переробляли в солод шляхом пророщування зерен у воді та їх подальшого висушування. Потім солод мололи, нагрівали і, нарешті, піддавали бродінню.
Раніше повідомлялося про те, що дослідники виявили в Помпеях незайману гробницю молодої жінки
, яка датується IV століттям до нашої ери. Вчені припускають, що гробниця належить маловивченій культурі самнітів, які жили в цьому регіоні до римлян.