UA / RU
Підтримати ZN.ua

Археологи виявили можливі докази існування біблійного пророка Ісаї

Дослідники виявили печатку, яка, імовірно, належала пророку.

Археолог Ейлат Мазар заявила про знахідку печатки, яка, імовірно, належала біблійному пророку Ісаї. Як повідомляє "Медуза", якщо автентичність знахідки підтвердиться, вона стане першим свідченням існування пророка.

Мазар веде розкопки в Єрусалимі протягом багатьох років, їй вже вдалося зробити кілька важливих відкриттів. Так, у 2009 році під час розкопок на горі Оффель археолог виявила 34 булли, вік яких оцінюється в 2700 років. А у 2015 році археолог зробила відкриття, яке назвала головним у своїй кар'єрі – вона виявила печатку, яка належала царю Єзекії. Згідно з біблійними переказами, Єзекія був найвеличнішим царем Іудеї.

Тепер же в метрі від печатки царя Мазар виявила іншу печатку, яка, на її думку, може належати Ісаї, що вважався головним радником Єзекії.

Діаметр печатки складає приблизно один сантиметр. Верхня частина обламана пальцем, на глині навіть залишився його відбиток. Запис, що зберігся, на давньоєврейській в латинській транскрипції виглядає так: Yesha'yah[u] Nvy[?], що перекладається як "пророк Ісая". В обох словах не вистачає останніх букв, але трактування першого (ім'я Ісая) не викликала у дослідників питань. Але це ім'я було поширене в той час, так що не можна було напевно стверджувати, що печатка належала саме пророку Ісаї.

Друге слово викликало у дослідників більше запитань, оскільки слова nvy у давньоєврейській мові не було. На думку вчених, через пошкодження у напису відкололася буква алеф - разом з нею виходить слово nvy', яке означає "пророк".

Разом з тим, поки Мазар уникає однозначних тверджень про те, що їй вдалося виявити печатку Ісаї.

Відомий ізраїльський фахівець з епіграфіки професор Шмуель Ахитув каже, що напис nvy може означати прізвище або відсилати до назви одного з стародавніх областей Іудеї. На думку інших дослідників, археолог занадто сильно орієнтується на біблійні тексти.

Раніше археологам вдалося виявити в Сирії систему з понад тисячі фортифікаційних укріплень, яка, імовірно, захищала довколишні міста.