UA / RU
Підтримати ZN.ua

Археологи наблизилися до розгадки таємниці зникнення цивілізації майя

Цивілізація пережила не один, а два колапси.

Розкопки в місті Сейбаль на території Гватемали допомогли вченим знайти нові докази того, що цивілізація майя зникла не тільки через зміни клімату, але і в результаті військових конфліктів між містами-державами. Висновки вчених були опубліковані в журналі PNAS.

Однією з можливих причин краху цивілізації майя вчені називали посухи, які стали наслідком змін клімату і перенаселення міст майя. Тепер же розкопки в Сейбалі показали, що цивілізація пережила не один колапс, а два, один з яких стався через 600-700 років до зникнення культури індіанців. Виявлення відразу двох "кінців світу" змусило дослідників вивчити питання про те, чи були вони викликані аналогічними причинами.

Для відповіді на це питання вчені спробували реконструювати те, як змінювалася чисельність населення Сейбала перед цими епізодами зникнення цивілізації, пошарово підрахувавши, як багато будівель було в місті в різні роки його існування. Щоб отримати таку відповідь, археологам довелося використовувати новітні технології датування радіовуглецевим, що дозволяють обчислювати дати з точністю до декількох років.

Читайте також: Підозрюваний у корупції екс-голова Вищого госпсуду часів Януковича залишив Україну - ЗМІ

Виявилося, що Сейбаль зникав поетапно. Приблизно за 130 років до зникнення місто вступило у період політичної нестабільності, яка супроводжувалася серією військових конфліктів, нападів на місто і різкого скорочення чисельності населення.

Довгий час ці періоди занепаду, як показують розкопки більш молодих верств, чергувалися з короткі періодами відновлення міста, однак приблизно в 300 році до нашої ери Сейбаль майже повністю залишили, і місто повністю зникло приблизно у 500 році нашої ери.

Аналогічним чином розвивалася ситуація перед остаточним зникненням Сейбаля – в кінці 600 років нашої ери місто було заново заселене, а вже в 735 році воно знову пережило період занепаду, пов'язаний, як вважають вчені, з програною війною з містами Агуатека і Дос-Пілас. Через 50 років, коли обидва ці міста були розорені Тікалем, найбільшим містом-державою цієї епохи, Сейбаль знову відновлюється, переживає епоху "мілітаризації" будівель, і остаточно зникає в 930 році нашої ери після воєн, розпочатих у 889 році.

На думку дослідників, ці періоди занепаду і розквіту були пов'язані з політичними подіями. Разом з тим, учені не виключають можливості того, що в політичній нестабільності свою роль зіграла посуха.

Раніше повідомлялося про те, що вчені розкрили таємницю зникнення цивілізації острова Пасхи. На думку вчених, загадкова цивілізація, яка залишила після себе безліч кам'яних бовванів, не могла зникнути в результаті військового конфлікту.