UA / RU
Підтримати ZN.ua

Апарат Insight знаходиться «в критичному стані» і пішов у сплячий режим

Непередбачувана погода і піщані бурі позбавили апарат енергії.

Марсіанська станція Insight, яка здійснила посадку на Червоній планеті в 2018 році, переживає енергетичну кризу. Як повідомляє Science alert, марсіанський пил покрив сонячні панелі апарату і не дає їм підживлювати станцію.

На відміну від інших регіонів, які NASA вибирало для посадки своїх апаратів, Рівнина Елізій, в якій знаходиться Insight, не переживала потужні пориви вітру. Такі пориви вчені називають «очисними подіями», оскільки вони очищають пил, який осідає на сонячні панелі апаратів. Без їхньої допомоги на сонячних панелях Insight скупчився товстий шар пилу, який заважає їм працювати.

У лютому, коли в Долину Елізій прийшла зима, панелі Insight продукували всього 27% енергії. Тому NASA вирішило перевести станцію в сплячий режим, поступово відключаючи всі функції, які не потрібні для її виживання. Відключивши наукові операції, Insight зможе зберегти достатньо енергії для того, щоб зберігати тепло протягом марсіанських ночей, коли температура може опускатися до -130 градусів Цельсія.

Подальше виживання апарату буде залежати від погодних умов. Пройшла вже майже половина часу, на який станцію помістили в сплячий режим, вона все ще перебуває в хорошому стані. Разом з тим, якщо батареї апарату відключаться, є ймовірність, що вони вже не зможуть включитися і Insight буде втрачено.

«Ми сподіваємося, що ми зможемо повернути його до життя, особливо, якщо він спить, а не відключився на тривалий період часу. Але ситуація ризикована», - заявив один з фахівців місії Брюс Бенерд.

У NASA сподіваються, що Insight зможе повернутися до наукових операцій з закінченням зими в цій півкулі Марса, тобто, до липня. Якщо апарат зможе пережити зиму, то він зможе продовжити роботу і в 2022 році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Перший політ марсіанського вертольота відклали на невизначений термін

InSight здійснив посадку на Марс 26 листопада 2018 року. Вчені очікували, що зонд зможе повністю розгорнути стрічку за 40 днів, після чого почне отримувати інформацію про теплові властивості оточуючого грунту.

Передбачалося, що апарат пробурить марсіанський грунт, але після двох років невдалих спроб NASA вирішило відмовитися від цього.