Колаборація Deep Carbon Observatory, яка об'єднала 504 вчених з 40 країн світу, заявила про те, що сукупні викиди вуглекислого газу усіма вулканами планети нікчемні в порівнянні з антропогенними, повідомляє Naked science.
Вчені проводили своє дослідження близько 10 років. У результаті їм вдалося зібрати дані про вуглецевий цикл Землі: про накопичення, викиди і нове зв'язування вуглецю, які відбуваються в ході природних і антропогенних процесів. Виявилося, що лише 43,5 тисячі гигантонн (0,2%) вуглекислого газу зосереджено в атмосфері планети. Інші 1,85 мільярда гігатонн зберігається в корі, мантії та ядрі планети.
Провівши аналіз ізотопів вуглецю, збережених у зразках порід, які сформувалися в різний час в минулому, авторам вдалося простежити глобальні потоки вуглецю між сушею, морем і повітрям протягом останніх 500 мільйонів років. Робота показала, що ця потрійна система автоматично регулює вміст в атмосфері вуглекислого газу і здатна відновлювати баланс - в геологічних масштабах досить швидко, за сотні або тисячі років.
Виключенням з цього правила є тільки катастрофічні події, які різко змінюють баланс вуглецю. Наприклад, удар, який завершив епоху динозаврів, викинув відразу від 425 до 1400 гігатонн вуглекислого газу.
Разом з тим, антропогенні викиди на порядки перевищують викиди від вулканів. За 2018 рік через діяльність людини в атмосферу надійшли рекордні 37 гігатонн вуглекислого газу. Виходить, за 10-15 років таких викидів їхні обсяги зрівняються з ефектом астероїда, що погубив динозаврів. При цьому викиди від вулканічної активності коливаються на рівні 0,3-0,4 гігатонн на рік.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше повідомлялося про те, що в печерах Іспанії та Гібралтару вчені виявили найдавніше забруднення навколишнього середовища, викликане діяльністю людини. У печерах були виявлені виходи на поверхню важких металів: міді, свинцю, цинку і нікелю, датовані початком кам'яної доби. Причиною викидів стали багаття, які розпалювали доісторичні людьми в печерах, гар і попіл від них.