UA / RU
Підтримати ZN.ua

Антарктида почала поводитися дуже незвичайним чином: чи зможе вона відновитись

Вчені не впевнені, чи зможе морський лід повернутись.

Морський лід Антарктики стрімко скорочується

Морський лід Антарктики стрімко скорочується

Якщо подивитися на Антарктиду влітку, вона видається незмінною. Північне сонце Південного полюса, здається, висить на одному місці, не опускаючись за горизонт з листопада по січень. Але така непорушність уявна.

Усього 10 років тому сонце осявало крижину поверхню океану. Але сьогодні більшої частини цього льоду не видно, і вчені не впевнені, чи зможе він колись повернутися, повідомляє Live Science.

Читайте також: Вплине на вимірювання часу: танення льодовиків сповільнило обертання Землі

«Антарктида здається дуже далекою, але морська крига там дуже важлива для всіх нас. Це справді життєво важлива частина нашої кліматичної системи», — заявила Елла Гілберт, полярний кліматолог із Британської антарктичної служби.

Донедавна морський лід в Антарктиді коливався між відносно стабільними літніми мінімумами та зимовими максимумами. Але у 2016 році регіон пережив рекордний мінімум і ситуація почала змінюватися. Незабаром послідували два рекордні мінімуми, включаючи мінімальний за всю історію спостережень у 2023 році, коли льодом було покрито всього 1,91 мільйона квадратних кілометрів.

Коли у березні того ж року на континенті почалася зима, вчені очікували, що крига відновиться. Але те, що відбувалося насправді, стало несподіванкою. Лід Антарктики пережив шість місяців рекордного мінімуму. У розпал зими в липні на континенті не вистачало шматка льоду, більшого, ніж Західна Європа.

І ось, 2024 року, площа антарктичного морського льоду досягла ще одного антирекорду: станом на 20 лютого льодом було покрито всього 1,985 мільйона квадратних кілометрів. Тобто в Антарктиці відбулася кардинальна «зміна режиму», а кліматологи прагнуть зрозуміти, що буде далі.

І перші наслідки скорочення площі морського льоду в Антарктиці вже з'явилися. Наприклад, падіння температури у 2022 році викликало масову загибель тисяч пташенят імператорських пінгвінів у Західній Антарктиді, і вчені очікували виявити ще більше смертей у 2023 році.

Крім того, 2022 року Антарктиду накрила найпотужніша в історії хвиля спеки. За прогнозами, до 2050 року глибинні океанські течії, що оточують Антарктиду, які вже сповільнилися на 30% з 1990-х років, сповільняться ще на 40%.

Водночас вчені поки не поспішають називати це скорочення морського льоду переломним моментом. За їхніми словами, якщо регіон трохи охолоне, він зможе знову наростити морський лід.

Але стурбованість викликає те, що нестача морського льоду може призвести до інших наслідків. Наприклад, хвилі можуть швидше руйнувати шельфові льодовики. Лише Західно-Антарктичний льодовиковий щит, якщо він потрапить у море, може викликати глобальний підйом рівня моря на 3,4 метра.

Раніше вчені заявили про те, що потік льодовиків з обох боків Гренландії змушує сушу острова підніматися. Дослідники порівнюють цей процес з матрацом, що розтискається.