UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аномальна спека: вчені пояснили, що робить 2023 таким спекотним

У Тихому океані сформувався феномен Ель-Ніньо, але це все.

Зміни клімату, пов'язані з діяльністю людини, посилюють природні погодні явища, такі як хвилі спеки, що накрили Азію, Європу та Північну Америку. Це може зробити 2023 найжаркішим в історії спостережень.

Вчені пояснили, що робить поточний рік таким спекотним, а також попередили про те, що в майбутньому температура на планеті тільки зростатиме, навіть якщо людство скоротить викиди парникових газів, повідомляє Science Alert.

Читайте також: Новий рекорд спеки в Європі офіційно підтвердили, але наступний уже на підході

Ель-Ніньо і не тільки

У Тихому океані сформувався природний кліматичний феномен Ель-Ніньо, який підвищує температуру води.

"Це, можливо, забезпечило деяке додаткове тепло в Північній Атлантиці, хоча оскільки явище Ель-Ніньо тільки починається, воно, ймовірно, відповідальне лише за невелику частину", - заявив Роберт Роде з американської групи моніторингу температури Berkeley Earth.​

Група підрахувала, що існує 81-відсоткова ймовірність того, що 2023 стане найспекотнішим роком в історії спостережень.

Пил та сірка

Потепління Атлантики також може бути пов'язане зі зменшенням кількості речовин, що відбивають сонячне світло від океану: пилу, що здувається з Сахари, та аерозолів сірки від палива суден.

Аналіз, який провів Роде, показав «виключно низький рівень пилу, що походить від Сахари в останні місяці». За словами вчених, це пов'язано із надзвичайно слабкими атлантичними пасатами.

Крім того, обмеження, накладені у 2020 році, також призвели до зменшення викидів сірки.

Читайте також: Вчені заявили про початок фази Ель-Ніньо: що це означає

«Застійні» циклони

Потепління океанів впливає на погоду на суші, викликаючи спеку в одних місцях та урагани – в інших. За словами Річарда Аллана, професора кліматології Університету Редінга, гарячіша атмосфера поглинає вологу і викидає її в інше місце.

Вчені відзначають довжину та інтенсивність затяжних систем антициклонів, які приносять затяжні хвилі тепла.

«Там, де над континентами зберігаються застійні області високого тиску, повітря опускається та нагрівається, розтоплюючи хмари, змушуючи інтенсивне літнє сонце висушувати ґрунт, нагріваючи землю та повітря над ним, а хвилі тепла «затримуються» на кілька тижнів», - сказав Аллан.

"У Європі гаряче повітря, що прийшло з Африки, наразі залишається на місці, а умови високого тиску стабілізувалися, а це означає, що тепло в теплому морі, землі та повітрі продовжує накопичуватися", - заявила Ханна Клоук, кліматолог з Університету Редінга.

Роль змін клімату

За словами Робера Вотара, директора французького інституту клімату П'єра-Симона Лапласа, хвилі тепла, які накрили Землю цього місяця, - це «не одне явище, а кілька, що діють паралельно». Але вони посилюються змінами клімату.

Вищі глобальні температури роблять хвилі тепла більш тривалими та інтенсивними. Але, хоча зміни клімату є основною рушійною силою, люди можуть впливати на них, знижуючи кількість викидів парникових газів.

«Ми відходимо від звичайних і добре відомих природних коливань клімату на незвідану та більш екстремальну територію. Однак у нас є можливість зменшити вплив людини на клімат та погоду та не створювати більш екстремальних та тривалих хвиль тепла», — заявила Мелісса Лазенбі, старший викладач кафедри зміни клімату в Університеті Сассекса.

Прогнози на майбутнє

За словами вчених, нинішній Ель-Ніньо може зробити Землю ще гарячішою у 2024 році. Хвилі спеки будуть більш частими та інтенсивними.