Команда орнітологів простежила за переміщенням восьми статевонезрілих кондорів з Аргентини і з'ясували, що вони витрачають на помах крилами менше 1% від загального часу польоту. Деякі з них можуть подолати відстань в 172 кілометри без єдиного помаху крилами, повідомляє N+1.
Для великих птахів кожен помах крилами дуже витратний з енергетичної точки зору. Це в повній мірі стосується андского кондора (Vultur gryphus), який населяє західну частину Південної Америки. Розмах крил цього величезного падальника може досягати трьох метрів, а вага - п'ятнадцяти кілограмів, що робить його однією з найбільших літаючих птахів в світі. Кондори віддають перевагу пасивній формі польоту.
У 2013-2018 роках вчені закріпили на восьми статевонезрілих кондораї з Аргентини датчики, здатні фіксувати кожен помах крилами, висоту над рівнем моря і місце розташування. Вага всієї цієї апаратури не перевищувала 1% від загальної ваги птаха. Через 10 днів датчики від'єдналися і впали, після чого їх забрали дослідники.
В цілому команді вдалося записати дані про 235 годин польоту кондорів. Найбільше часу птахи витрачали на подорожі між місцями ночівлі та харчування, а також патрулювання місцевостей, де були зосереджені стада худоби - джерело їжі.
Вчені помітили, що кондори, за якими вони спостерігали, дуже мало часу витрачали на помах крилами: близько 1,3% від загального часу польоту. Це найнижчий показник серед усіх птахів. У білих лелек, наприклад, під час міграцій активний політ займає 17% часу, а у мандрівних альбатросів - від 1,2 до 14,5%.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчений з китайської Об'єднаної лабораторії генетики сільськогосподарських і природних ресурсів Цзяньлінь Хань провів генетичний аналіз курей з Азії та Африки і з'ясував, коли і де могло статися одомашнення цих птахів. Його висновки свідчать про те, що це сталося 7500 років тому на півдні Китаю або прилеглих до нього районах Південно-Західної Азії.