UA / RU
Підтримати ZN.ua

Активність різних частин мозку людини залежить від пори року – вчені

Взимку слабшає увага, а здібності короткострокової пам'яті досягають піку восени.

Бельгійські вчені провели дослідження, в рамках якого встановили, що робота головного мозку у людини змінюється в залежності від пори року. В ході досліджень вчені вивчили когнітивні функції мозку 28 бельгійців у різні пори року. Результати роботи дослідників опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Учасники експерименту проводили в кожному сезоні по 4,5 дні в лабораторії без доступу до зовнішнього світу. Також вони були позбавлені будь-яких сезонних сигналів, зокрема, денного світла. Дослідники сканували мозок реципієнтів у той час, коли ті виконували завдання, що перевіряли їхню здатність підтримувати увагу, зберігати, оновлювати і порівнювати інформацію у своїй пам'яті.

Читайте також: Вчені пов'язали глобальне потепління з новими хвойними лісами

У ході досліджень вчені встановили, що продуктивність мозку не залежить від пори року, але в різний час року активується та чи інша його частина. Наприклад, частина, відповідальна за підтримання уваги, була найбільш активна в червні, ближче до літнього сонцестояння, і найменш активна в грудні, під час зимового сонцестояння. Короткострокова пам'ять досягала свого піку восени і особливо слабшала під час весняного рівнодення.

Раніше вчені встановили, що обчисленнями та уявленнями цифр і чисел в розумі займається не тільки права півкуля мозку, але і ліва його половина. Вчені з'ясували, що на цифри реагує особлива ділянка в нижній частині скроневої кори мозку, яка включалася при перегляді чисел як у лівій, так і в правій півкулі. Ця ділянка, яку вчені назвали "зоною форми числа" (NFA), призначена виключно для розпізнавання чисел - вона не включалася тоді, коли дослідники показували добровольцям літери або "фальшиві числа" – знаки, схожі за формою на цифри, але які при цьому ними не були.