UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЗНОВУ ПРО БОЛГАРСЬКІ СЛІДИ МИХАЙЛА ДРАГОМАНОВА

Посольство України в Республіці Болгарія має приємність зазначити, що уважно слідкує за електронним виданням шанованої газети «Дзеркало тижня»...

Автор: Микола Ярмолюк

Посольство України в Республіці Болгарія має приємність зазначити, що уважно слідкує за електронним виданням шанованої газети «Дзеркало тижня». Уважно ознайомились із матеріалом про болгарські сліди професора М.Драгоманова, одного з фундаторів вищої школи Болгарії, автором якого є відомий письменник і дослідник Юрій Хорунжий. Повністю погоджуємося з його баченням цієї проблеми, за винятком одного — опису могил професора М.Драгоманова та професора М.Паращука.

Безумовно, що далекого вже 1988 р. (а саме тоді п.Хорунжий гостював у Софії) могили дорогих нам людей мали такий занедбаний вигляд. Але зі здобуттям нашою державою незалежності та появою посольства справи виглядають цілком інакше. І не лише щодо порушеного у статті питання про стан могил і пам’ятників на них. Завдяки старанням тоді першого секретаря посольства у Софії В.Москаленка (сина покійного директора Інституту журналістики А.Москаленка) повернуто із забуття ім’я професора М.Паращука, організовано виставку його робіт та видано каталог (С.,1995 р), а також спільно з Головархівом РБ видано науковий каталог «Українська еміграція в Болгарії після Першої світової війни» (С., 2000 р.). До 120-річчя від дня народження скульптора завдяки великій організаторській роботі Посольства України був створений громадський комітет з відзначення ювілею українського професора М.Паращука, засновника болгарської школи скульптури в архітектурі, та відкрито меморіальну дошку на бул. Дундукова, 67, де проживав митець. Його ім’ям названо одну з вулиць болгарської столиці поблизу Посольства України, а на могилі в день 35-х роковин смерті відкрито пам’ятник роботи видатного болгарського митця Вежді Рашидова. У грудні минулого року Президент України нагородив цього скульптора орденом «За заслуги» III ступеня.

Працівники посольства разом з представниками українських громад доглядають могили обох професорів. У цьому нещодавно могли переконатись учасники Каравану українців Європи, які побували на Центральному софійському цвинтарі і поклали квіти до обох пам’ятників.