UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зісельс: Шухевич для українців — символ боротьби з комунізмом

Для частини українців ім’я Шухевича асоціюється з гідними і позитивними цілями, зокрема, з опором...

Для частини українців ім’я Шухевича асоціюється з гідними і позитивними цілями, зокрема, з опором радянській окупації, заявив голова Асоціації єврейських організацій і общин України Ваад Йосиф Зісельс в інтерв’ю «Дзеркалу тижня». При тому він підкреслив, що так і не зумів отримати від Інституту «Яд ва-Шем» матеріалів про співпрацю Шухевича з німецькою окупаційною владою.

«Для більшості тих, хто позитивно ставиться до Шухевича він асоціюється з опором комунізму та радянській імперії, з черговою спробою отримання українцями державної незалежності, тобто з гідними і позитивними цілями. Для багатьох же євреїв ім’я Шухевича асоціюється із загибеллю наших близьких під час Голокосту. Не думаю, що є багато українців, які поважають Шухевича за фактичні або уявні злочини проти євреїв і поляків», — констатував громадський діяч.

При тому він підкреслив, що його звернення до ізраїльських науковців з проханням передати документи про діяльність Романа Шухевича в 1941 році, коли той буцімто був причетним до антиєврейських акцій у Львові, залишились без відповіді.

«Я вже кілька разів звертався до Інституту «Яд ва-Шем» із проханням надати для публікації матеріали (що, як свідчать публічні заяви співробітників інституту, там зберігаються) про діяльність Шухевича у зазначений період. Тобто восени 1941 року у Львові. Проте досі нічого не отримав», — заявив Йосиф Зісельс.

На думку громадського діяча, якщо участь Шухевича в єврейських погромах не буде документально доведено, заяви про його «злочини» будуть абсолютно безпідставними.

«Людина, яка зі зброєю в руках захищала свою землю і своїх близьких від іноземних окупаційних армій або від озброєних формувань місцевих колаборантів, для мене злочинцем не є, навіть у тому разі, якщо колись за це була засуджена радянським судом», — стверджує Йосиф Зісельс.

Громадський діяч закликає українців і євреїв відмовитись від взаємних звинувачень і перейти до побудови нових, гармонійних стосунків.

«Якщо ми, євреї, й далі підраховуватимемо, скільки українців співпрацювало з нацистами, а українці — скільки євреїв служило в ЧК, ҐПУ, НКВС і КДБ, то назавжди залишимося в історичній безвиході, сповненій взаємних звинувачень і потенційно конфліктонебезпечній», — заявив Йосиф Зісельс.

Детальніше читайте в інтерв’ю Михайла Штернгеля з Йосифом Зісельсом в свіжому номері «ДТ».