Як свідчать дані опитування, проведеного нещодавно газетою «Іоміурі», близько 52% жінок Японії вважають, що вони цілком можуть бути щасливими, не виходячи заміж. Кількість прибічниць такої думки зросла на 5%, порівняно з даними аналогічного опитування, яке проводилося 1998 р.
Крім того, 53% респондентів не згодні з панівною раніше точкою зору, що людина може вважатися повноцінним членом суспільства лише в тому разі, якщо одружилася й має дітей. Характерно, що опонентів традиційної точки зору теж на 5% стало більше, порівняно з даними опитування 1998 р. Традиційного переконання дотримуються 45% респондентів.
У опитуванні взяло участь 3 тис. осіб. Думку про те, що жінка може бути щаслива не в заміжжі, поділяють і 51% чоловіків. Найбільше противників шлюбу спостерігається у віковій категорії від 20 до 30 років. Не обов’язковим шлюб вважають 72% чоловіків та 65% жінок. І якщо серед респондентів віком 70 років і старших негативно ставляться до шлюбу лише 31%, то серед молодих людей віком від 20 до 30 років його відкидають 73%.
Враховувалися не лише стать і вік респондентів, а й їхній сімейний стан. Проти шлюбу виступили 73% неодружених та 50% сімейних. 54% опитаних вважають, що в цілому шлюб і сім’я потрібні, але 45% заявили, що вони не відчувають потреби в одруженні. Таких особливо багато серед молодих респондентів віком 20 років і старших — 68%, а також серед неодружених — 69%.
Характерно, що більшість п’ятдесятирічних респондентів теж не вважають шлюб необхідним. І рік у рік їх кількість збільшується. Відповідно до національного перепису, проведеного 2000 р., 69,3% чоловіків і 54% жінок віком від 25 до 29 років не одружені. Це рекордно високий відсоток за всю історію країни.
74% респондентів відповіли, що молоді подружні пари не повинні розраховувати на матеріальну підтримку своїх батьків, навіть якщо зіштовхнуться з фінансовими труднощами. І лише 24% заявили, що у разі виникнення фінансових проблем вони готові залежати від родичів.