UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЗАСТІЛЛЯ ЯК ШЛЯХ ДО СІМЕЙНОГО ЩАСТЯ

У січні свята йдуть низкою: за Новим роком — Різдво, за ним — улюблений багатьма старий Новий рік, потім Водохрещення з його ритуальними ворожіннями на нареченого… Але свята — не лише джерело радості та задоволення...

Автор: Лариса Ніконова

У січні свята йдуть низкою: за Новим роком — Різдво, за ним — улюблений багатьма старий Новий рік, потім Водохрещення з його ритуальними ворожіннями на нареченого… Але свята — не лише джерело радості та задоволення. На думку психологів, це ще й найкращий спосіб розширити коло спілкування, знайти друзів і коханих.

Уже віддавна помічено, що романтична різдвяна атмосфера, безумовно, сприяє зближенню між людьми. Психологи пояснюють це особливим станом душі. Вчені — суто фізіологічними причинами, адже під час свят організм відпочиває, а приємні враження сприяють активнішому виробленню залозами внутрішньої секреції гормонів, що, у свою чергу, стимулює головний мозок і викликає відчуття закоханості. Саме тому фахівці зі шлюбних стосунків радять самотнім людям активніше використовувати дорогоцінний святковий час для пошуку другої половинки. Як саме це робити?

За статистикою, в усьому світі жителі мегаполісів відчувають великий дефіцит спілкування. Тому пошук майбутнього супутника життя повсюдно перетворюється на серйозну проблему. Труднощі, як правило, починаються ще на першому етапі — під час знайомства. Якщо в шкільні, студентські роки нові контакти зав’язуються легко й природно — можна підійти до будь-якої компанії, заговорити і вже через кілька хвилин відчути себе тут своїм, — то по закінченні навчання ситуація змінюється кардинально. До років 23—25, як правило, більшість людей опиняється в усталеному колективі. Навколо — колеги, товариші по службі, одні й ті самі обличчя. А вийти за межі звичного кола рік у рік стає все складніше. Здавалося б, можна звернутися в різноманітні агентства з добору пар. Але не всі наважуються на такий крок…

— Усе-таки більшість людей прагнуть, щоб стосунки зав’язувалися й розвивалися природним чином. Тому часто просять підказати, де ж можна познайомитися з підходящою людиною, — каже психолог Ганна Онищенко. — Маю розчарувати вас, «стратегічних», у плані потенційних знайомств, місць просто не існує. У тому й парадокси долі, що свою «половину» можна зустріти там, де найменше очікуєш. І все-таки безстороння статистика свідчить, що познайомитися з кимось у театрі, музеї чи концертному залі не дуже реально. На такі заходи люди звичайно ходять усією родиною чи з друзями, до того ж налаштовані не на спілкування, а на видовище. Хоча й це не догма. Американські психологи нещодавно провели експеримент: дівчину, яка перебувала в публічній бібліотеці, з’єднали мікроскопічними навушниками та електродами з досвідченим фахівцем, який непомітно керував її діями. За його вказівкою дівчина переходила від стелажа до стелажа й, помітивши симпатичного молодика, зверталася до нього з будь-яким проханням, приміром: «Чи не допоможете підібрати цікаву книжку?» Хтось із хлопців відмовлявся допомогти, виправдовуючись зайнятістю, інші обмежувалися двома-трьома словами, але кілька людей із задоволенням підтримали розмову. Поступово, від запитання до запитання, дівчині вдалося налагодити контакт зі співрозмовниками, зацікавити їх, і нарешті юнаки призначили їй побачення. Експеримент укотре довів незаперечний факт: виявляючи ініціативу, а потім правильно спрямовуючи розмову, можна познайомитися з ким завгодно й де завгодно!

Більшість людей усе-таки шукають пару в розважальних закладах — барах, ресторанах, дискотеках. Вважається, що там люди більш розслаблені, налаштовані на спілкування. Якщо вірити серіалам на кшталт американського «Секс і місто», в будь-якому мегаполісі майже на кожному кроці — натовпи самотніх і готових до романтичних пригод чоловіків та жінок Проте такі знайомства загрожують несподіванками…

Завсідників барів можна розподілити на кілька видів за способом знайомитися і сексуальною активністю. Дуже охоче йдуть на контакт немолоді Казанови, в яких завжди є при собі кілька заяложених фраз і жартів. Вони обожнюють хвалитися, розписуючи свої успіхи й досягнення, насправді ж часто лише замилюють очі. Спілкування для них — тільки спосіб збадьоритися, а також підвищити свою значимість в очах оточуючих і своїх власних, тому вони завжди намагаються вибрати партнерку молодшу й гарнішу за себе. Вечір у компанії сивого донжуана залишає в душі розчарування і жаль за втраченим часом. Є ще «плакальники», яким потрібна співрозмовниця лише як своєрідна «жилетка для сліз». Не взнавши як слід бодай ім’я нової знайомої, вони буквально обрушують на неї гарячу сповідь, розказують про всі свої негаразди й проблеми, а випустивши пару, з полегшенням вирушають додому спати. Як після цього почувається співрозмовниця, їх уже не хвилює. «Спортсмени» від сексу заклопотані лише одним — щоб якомога більше дам занести до своєї колекції. Зазвичай вони не витрачають час на флірт, адже це дія, що потребує енергії, фантазії, інтелектуальних зусиль. А їм хочеться лише отримати сексуальну розрядку. Тому роман зі «спортсменом», як правило, розвивається за однією схемою: побачив — поклав. Після чого вони втрачають інтерес до партнерки й переключаються на інших. Зрозуміло, в розважальних закладах буває чимало приємних і серйозних людей. Лихо лише в тому, що найчастіше саме вони поводяться надзвичайно соромливо й не наважуються першими проявити ініціативу, залицятися до дами, яка їм сподобалася.

На думку психологів, ефективніші знайомства в різних клубах за інтересами — більярдних, тенісних, туристичних тощо. Коли люди захоплені спільною справою, у них неминуче складаються і особисті стосунки. У клубних знайомств є ще одна незаперечна перевага: якщо тут навіть і не зустрінеш супутника життя, час проведеш приємно і з користю.

На допомогу самотнім прийшли комп’ютерні технології, які дають можливість знайти собі друга в будь-якій точці земної кулі. Слів немає, електронна сваха, інтернет-знайомства — річ захоплююча, однак не слід нехтувати ще одним старим, добрим способом знайти собі пару…

— Часто до мене приходять молоді й не дуже молоді люди і скаржаться: «Навколо мене вакуум, нікого немає!» — продовжує Ганна Онищенко. — У такому разі я раджу їм написати на аркушику імена всіх родичів. І тут виявляється, що більшість городян підтримують стосунки лише з кількома найближчими родичами. Тоді як будь-яка родина — надзвичайно розгалужений організм, що охоплює кілька рівнів спорідненості. Навіть якщо згадати бодай третину їх — діверів, зовиць, шуринів, кузенів, — вийде дуже солідний список людей. Якщо ж узяти до уваги, що в кожного напевно є хоча б один-двійко знайомих чи родичів, які підходять вам за віком і складом характеру, то потенційна можливість зустріти потрібну людину збільшується в геометричній прогресії. Згадайте, адже задовго до появи служб знайомств їхні функції з успіхом виконували родичі. Для незаміжніх дівчат та холостяків регулярно влаштовували бали, вечірки, куди запрошували друзів та знайомих. Тому не слід відмовлятися від відвідин далеких родичів. Приміром, одна з моїх підопічних — вихователька дитячого садка — постійно скаржилася на самотність. Вона працювала в жіночому колективі, а природна скромність і сором’язливість не дозволяли їй заводити нові знайомства. Наближалися різдвяні канікули, дівчині ж навіть ні з ким було їх провести. Водночас її літня тітонька буквально засипала племінницю листами, умовляючи провідати. Нарешті напередодні Різдва вихователька все-таки з великою неохотою вирушила до бабусі. І — недарма ж кажуть про сюрпризи долі! — саме тоді до тітоньки, педагога за фахом, навідався й один із її колишніх учнів, нині процвітаючий бізнесмен. Молоді люди зустрілися за затишним сімейним столом, розговорилися, сподобалися одне одному, швидко й непомітно зблизилися і невдовзі одружилися... До речі, це могло б статися й набагато раніше, якби моя підопічна частіше згадувала про свою родичку. Тому виконуйте золоте правило: якщо хочете мати свою сім’ю, у жодному разі не нехтуйте родинними зв’язками!

На думку фахівців, немає нічого приємнішого і природнішого, ніж знайомство за святковим столом. Традиційно новорічні, різдвяні, великодні свята в нас відзначають широко: запрошують не лише рідних, а й друзів, сусідів, а ті приводять своїх знайомих. Відтак за столом опиняється різношерста компанія, де легко можна знайти приємних вам людей. Дружнє застілля, тепла атмосфера, сюрпризи й розіграші завжди дуже сприяють зародженню нових стосунків.