UA / RU
Підтримати ZN.ua

За кордон без батьків

Ось і настав довгоочікуваний час канікул та літніх відпусток. Кожна сім’я використовує його по-своєму, порівнюючи свій бюджет із різними пропозиціями ринку турпослуг...

Автор: Наталя Вареник

Ось і настав довгоочікуваний час канікул та літніх відпусток. Кожна сім’я використовує його по-своєму, порівнюючи свій бюджет із різними пропозиціями ринку турпослуг. Дехто зробив вибір на користь вітчизняних оздоровниць: не треба морочитися з оформленням закордонних паспортів, безпечніше, та й дешевше... Однак чи не оманливий цей усталений стереотип?

У Крим? У Париж — дешевше!

Вартість відпочинку в наших поздоровницях інколи просто шокує, а якість послуг далека від бажаної. Тому не дивно, що багато батьків віддають перевагу відпочинкові за кордоном — на іноземних курортах і сервіс надійніший, і вражень більше. Однак багато тат і мам абсолютно необізнані у питаннях сімейного і дитячого відпочинку. «Традиційні» вітчизняні дитячі курорти, наприклад Скадовськ чи Феодосія, асоціюються з нудним мілководдям і купою дітлахів, які понуро порпаються в піску... А індустрія ж дитячого і сімейного відпочинку простує вперед семимильними кроками.

— Кількість закордонних сімейних і дитячих турів сьогодні становить приблизно 20—30% від загальної кількості затребуваних населенням путівок, — коментує директор туристичної фірми «Супутник-Кіровоград» Наталя Пікуліна. — Найбільший попит – на оздоровниці Болгарії, Туреччини, Чорногорії, Хорватії, Єгипту та Таїланду. Вітчизняні туроператори намагаються скласти гідну конкуренцію закордонним — в основному за рахунок зниження цін на путівки. Але люди сьогодні дуже вимогливі, шукають щось нове. Цього літа своєрідним хітом стали молодіжні табори для вікової групи від 16 до 23 років, створені на зразок зарубіжних, — «Стелс», «Мандарин», «Берег» та інші. Раніше молодь цього віку не була охоплена організованим відпочинком, а сьогодні такі путівки йдуть нарозхват.

У різних регіонах України відпочинок за кордоном затребуваний не однаково: ближче до столиці кількість придбаних дитячих і сімейних закордонних турів становить понад 50% від загальної кількості . Пояснюється це не так вищим рівнем доходів населення, як його інформованістю.

Зацікавлені у продажі путівок турфірми найчастіше мовчать про те, що рекордсмен за вартістю дитячого відпочинку сьогодні аж ніяк не закордонний Париж, а рідний «Артек», де за одну зміну потрібно заплатити, щонайменше, 500 у.о. При цьому в деякі його табори, наприклад у найелітніший «Морський», просто неможливо потрапити.

Не набагато відстають від «піонерської столиці» й інші вітчизняні дитячі оздоровниці. Скажімо, путівка на 18 днів в оздоровчий комплекс «Планета», що на морському березі Феодосійської затоки, коштує близько 300 у.о., не враховуючи проїзду. Зауважте: за цю суму ваша дитина житиме... у 4-5-місному номері з вигодами на поверсі.

Відпочинок у дитячому таборі «Орлине», розміщеному в Байдарській долині Кримського півострова, потягне десь на 400 у.о. Відсутність належного комфорту організатори відпочинку компенсували екстремальним пригодницьким туром, у який входять відвідання дельфінарію, кінні прогулянки, альпінізм, підводне плавання та радіогра «Полювання на лисиць».

На противагу спартанським умовам проживання дітей у цьому й інших вітчизняних таборах (чотири-п’ять ліжок у кімнаті, одна тумбочка на двох) — п’ятиразове (!) харчування. На думку організаторів таборів, наші діти вдома недоїдають?..

Закордонний паспорт для немовляти

Починати підготовку до закордонного відпочинку потрібно заздалегідь, оскільки оформлення проїзного документа для дитини забере чимало часу. Якщо ви почали клопотатися заздалегідь, то є сенс оформити дитячий закордонний паспорт самостійно: у міліції він коштує всього 16 гривень 70 копійок і оформляється за три тижні. Ну, а якщо спохватилися в останній момент, можна оформити проїзний документ через турфірму — це коштуватиме утричі-вчетверо дорожче, але термін виготовлення скоротиться до одного-двох тижнів.

— Для оформлення дитячого проїзного документа необхідно подати типову заяву батьків, засвідчену нотаріусом, — розповідає заступник начальника відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Кіровоградській області Тетяна Язловецька. — А також копію свідоцтва про народження дитини, її ідентифікаційний код (його видають із моменту народження) і три фотографії. Якщо дитині вже виповнилося 16 років, потрібно подати її внутрішній паспорт.

Якщо маленький громадянин їде в закордонний тур із батьками, то його можна просто вписати в закордонний паспорт батька чи матері. Коли подорожує окремо, зобов’язаний мати власний проїзний документ. До речі, дитина може отримати його буквально з «нульового» віку, хоча це робиться надзвичайно рідко і на вимогу дипломатичних представництв деяких країн.

Медична страховка на дитину, котра їде за кордон, зазвичай входить у вартість путівки й оформляється залежно від виду поїздки. Це може бути групова страховка (якщо дитина їде у складі групи), сімейна або індивідуальна. Стосується вона буквально всіх випадків життя, окрім зубного болю. Не зашкодить оформити і страховий поліс, який враховує ряд можливих подій. Його вартість у даному разі практично не відрізняється від вартості медичної страховки, а почуватиметеся ви значно спокійніше й упевненіше. Страховий поліс повинен передбачати виникнення форс-мажорних обставин, серед яких – гострі захворювання, природні катаклізми, терористичні акти й інші непередбачувані ситуації.

Трансфер передбачають усі закордонні тури. Він входить у вартість путівки, але забезпечує ваше транспортування лише на території інших країн. Обов’язково з’ясуйте, чи нададуть вам двосторонній (по прильоті — з аеропорту, перед вильотом на Батьківщину — в аеропорт) трансфер. Значно дешевше оплатити ці послуги в турфірмі.

Літаємо по-дитячому

Переважна більшість закордонних поїздок пов’язана з авіаперельотами. Що ж пропонують сьогодні маленьким пасажирам численні авіакомпанії?

Ось що розповіли кореспондентові «ДТ» у компанії «Міжнародні авіалінії України»:

— Діти віком від двох до 12 років мають 33-відсоткову знижку від тарифу, а малюки до двох років, які летять без місця, — 90-відсоткову знижку. У літаку є дитяче меню для малюків різного віку, у тому числі грудних. На жаль, наявність колисок для немовлят у польотах не передбачена. А ось послуги із транспортування та супроводу дітей, які летять самостійно, ми пропонуємо. Така послуга коштує 30 доларів в один бік. При цьому необхідно мати дозвіл батьків на поїздку дитини, засвідчений у нотаріуса.

У представництві авіакомпанії Lufthansa повідомили, що знижки для дітей аналогічного віку у них такі ж самі, а ось обслуговування має свої особливості:

— Під час польоту дітям до двох років даються колиски і спеціальне меню. Оплата супроводу дитини, котра летить без батьків, становить 35 євро в один бік. Обов’язково потрібно надати документи обох батьків, дитини і тих, хто її зустрічає, а також усі контактні телефони.

Авіакомпанія EL AL забезпечує пасажирам від двох до 12 років знижки в розмірі 25% від тарифу, дітям до двох років — стандартні 90-відсоткові і колиску, а ось спеціального харчування для немовлят не передбачено. Супровід дітей в один кінець коштує 50 доларів.

За такий самий супровід український «Аеросвіт» бере 100 у.о. (якщо це трансатлантичний переліт), супровід у польотах на близьке зарубіжжя коштує стільки, як дорослий квиток без додаткової оплати. Замовляти харчування для грудних дітей, котрі подорожують із компанією «Аеросвіт», потрібно як мінімум за добу до польоту.

Російські пасажири з дітьми, які летять із Москви літаками різних авіакомпаній, користуються окремими дитячими боксами, де можна погодувати й переповити дитину. Деякі авіакомпанії, окрім загальних пільг, навіть вручають подарунки найменшим мандрівникам. До речі, у жодному з українських представництв із авіаперевезень, із працівниками яких я розмовляла, таких послуг не запропонували.

«Горимо», але грамотно

Якщо ви успішно подолали всі труднощі, пов’язані з оформленням документів, настав час замислитися над метою поїздки — буде вона оздоровчою, пізнавальною чи розважальною?

Найдорожчі розважально-пізнавальні тури для дітей, як правило, пропонують у країни Бенілюксу, Францію та Німеччину. Вони коштують 600—800 у.о. за 7—11 днів відпочинку. На відміну від вітчизняних оздоровниць, упор робиться не на харчування — в більшості турів до послуг маленьких туристів лише сніданок. Зате ваша дитина зможе побувати у Дрезденській галереї, Луврі, Версалі... Проживання зазвичай розраховане на дві-три особи в готельному номері. Природно, з усіма вигодами.

Широко практикуються поїздки з паралельним навчанням іноземної мови.

Якщо ваша дитина ще замала чи ви боїтеся відправляти її одну за кордон, до ваших послуг численні сімейні готелі в Туреччині, Єгипті або на Мальті.

— Номер у готелі повинен бути обладнаний за сімейним типом: із дитячим ліжечком і всілякими пристосуваннями для безпеки малят, — ділиться професійними секретами менеджер Ірина Коваленко. — У багатьох сімейних готелях можна орендувати дитячий велосипед, візок, плавальне спорядження, ролики, манеж, адже везти із собою такий багаж нереально. Майданчик біля готелю має бути обладнаний дитячим басейном із гірками, гойдалками тощо. Все це обгороджено, тоді вам не доведеться турбуватися, що малюк кудись залізе. Бажано, щоб у басейні й на майданчику за дітьми доглядали вихователі. Поцікавтеся, чи є в цьому готелі можливість залишити дитину під наглядом персоналу: сьогодні в багатьох готелях влаштовують для дітей конкурси та змагання, які не потребують додаткової оплати.

Якщо дитина зовсім маленька, слід вибрати номер на першому поверсі, щоб вона могла самостійно (без ліфта і східців) вибігати надвір. Не зайве поцікавитися, яке підлогове покриття в номері, — холодна кахельна плитка може стати причиною застуди. Дуже важливе питання — наявність кондиціонерів, особливо у спекотних країнах. І, нарешті, у ресторані та барі має бути спеціальне дитяче меню. Дитина повинна могти харчуватися в потрібний час, а також користуватися небитким дитячим посудом, безпечними столовими приборами та дитячим стільчиком для годівлі. Якщо все це є, вважайте, що кошти на відпочинок витрачено не даремно!

Сервіс у закордонних готелях зазвичай високої якості, сім’ї дається family room із двох-трьох кімнат із вигодами. Вартість такої путівки на одного дорослого (наприклад, до Туреччини) – близько 800 у.о. Туристичні фірми часто пропонують родині безкоштовне проживання дитини в готелі (одне але: платний дитячий авіаквиток). Сімейний відпочинок у тій-таки Болгарії — дешевший.

Для тих, хто хоче заощадити, існує варіант «гарячих» путівок: якщо клієнт відмовився від туру в останній момент, компанія віддає його за мінімальну ціну.

Якщо вас зацікавив «гарячий» варіант, спробуйте стати на облік у якусь турфірму, що спеціалізується на такого роду путівках. Оператор внесе ваші побажання в комп’ютер, а коли з’явиться щось підходяще, вам зателефонують або надішлють по e-mail можливі варіанти. Обов’язково попередьте, що ви плануєте їхати з дитиною! До речі, саме путівки за турами «мати і дитина» найчастіше повертають, адже діти мають звичку захворіти у найменш підходящий момент. Спробуйте регулярно телефонувати у турфірми, крім того, більшість їх мають власні сайти, на яких розміщено «гарячі» новини, — і вам неодмінно поталанить!