UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВСЯКА ВСЯЧИНА

Бородань у банці Ще не так давно в багатьох будинках можна було бачити трилітрові банки, накриті марлею, де жив дивний на вигляд організм — чайний гриб...

Автор: Ольга Михайлицька

Бородань у банці

Ще не так давно в багатьох будинках можна було бачити трилітрові банки, накриті марлею, де жив дивний на вигляд організм — чайний гриб. Цей невибагливий бородань перетворював звичайний чай із цукром на оригінальний, трішки кислуватий освіжаючий напій — чайний квас. Згодом мода на чайний гриб минула — люди віддали перевагу готовим напоям — чайний квас витіснили кока-кола й фанта. Ось тільки чи рівноцінна така заміна? Правильно приготовлений настій гриба має різноманітні лікувальні властивості. Його застосовують для лікування і профілактики шлунково-кишкових хвороб, захворювань печінки й жовчного міхура. Настій має сильну антибіотичну властивість: убиває багато видів хвороботворних бактерій чи принаймні значно затримує їх розмноження. Треба спеціально заварити чай, додати цукор і в прохолодний розчин «запустити» гриб. Через 4—5 днів отриманий напій зливають у банку. Аби настій чайного гриба мав цілющий вплив, замало правильно його приготувати, треба знати, коли і як його пити. Основне правило — не змішувати настій із їжею. Найкраще пити чайний квас по третині склянки не раніше, як через дві години після вегетаріанської їжі й через три-чотири години — після м’ясної.

Кава? На здоров’я!

Мільйони людей у всьому світі кожен ранок розпочинають із філіжанки кави і при цьому навіть не підозрюють, скільки протиріч містить у собі їхній улюблений бадьористий напій. Уже не один десяток років вчені ламають списи з приводу того, пити його чи не пити, але досі не можуть дати однозначну відповідь. На думку одних, це сильний стимулятор, здатний заподіяти непоправної шкоди здоров’ю. Інші, навпаки, вважають: кава лікує. Ось що засвідчують результати, отримані дослідниками різних країн. Італійські вчені після серії лабораторних випробувань дійшли несподіваного висновку: ранкова чашка кава не лише бадьорить, а й сприяє бездоганній усмішці, запобігаючи утворенню бактерій, які руйнують зуби. Американські вчені встановили: вживання кави пов’язане зі зниженням ризику розвитку тяжкого неврологічного розладу — хвороби Паркінсона. Нещодавно норвежці досліджували вплив кави на печінку людини. Вердикт такий — три чашки кави на день майже усувають ризик захворювання на цироз печінки. Учені Швейцарії провели випробування, які засвідчили: кофеїн не впливає на артеріальний тиск і розвиток серцевих захворювань. Вони з’ясували, що кава, позбавлена кофеїну, зберігає свій стимулюючий ефект завдяки вмісту в ній інших, невідомих інгредієнтів. Лікар Вінсент Тубіоло з медичного центру Харбор у Каліфорнійському університеті (Лос-Анджелес) висунув припущення: 400 мг кофеїну на день можуть врятувати від алергії. А ще чашка духмяної кави сприятливо впливає на кору головного мозку, підвищує розумову працездатність, знімає втому, активізує роботу серця. Однак зловживати цим чудовим напоєм не слід. Утім, як і будь-яким іншим продуктом харчування.

Посидимо на бобах!

Головним компонентом сої, заради якого її й вирощують, є білок. Соєвий білок найбільше схожий на білок тваринного походження і саме тому широко застосовується у виробництві повноцінного й порівняно дешевого харчування. А про корисність сої свідчать такі факти. Японські жінки, котрі використовують багато сої у своєму харчуванні, менше скаржаться на головний біль під час менопаузи. Дослідники припускають, що значне споживання соєвих продуктів може замінити або принаймні зменшити кількість гормонів, що призначаються для запобігання клімактеричним синдромам, остеопорозу й серцевим захворюванням. А така суто чоловіча проблема, як захворювання передміхурової залози, фактично невідома на Далекому Сході, де сої споживають у 20—30 разів більше, ніж в інших частинах світу.

Хлопчики люблять фініки

Як вплинути на стать майбутнього члена родини? Вам буде цікаво дізнатися про деякі хитрощі, з допомогою яких можна — з більшою чи меншою часткою ймовірності — це зробити. Так, здавна вважається, що за два місяці до зачаття хлопчика потрібно сідати на низькокалорійну дієту (овочі, риба, нежирне м’ясо). Побутує й думка, що стать дитини залежить від продуктів, багатих або на калій, або на кальцій. Так, майбутній хлопчик вимагає більше калію, і мама з татком до зачаття мають активно споживати сир, картоплю, гриби, горох, банани, фініки, чорнослив, апельсини, пити каву, чай і лужні мінеральні води. Якщо ви загадали дівчинку, вам потрібен кальцій — кальцієві води, шоколад, яйця, молочні продукти, манка, баклажани, буряк, цибуля, яблука, горіхи, мед.

Вважають також, що стать дитини пов’язана з місяцем зачаття і віком майбутньої мами. Відповідно до цієї теорії, сини випадають, як правило, на долю юних, вісімнадцятирічних матусь. У 20—21 рік зачинають майже самих дівчаток, потім шанси зрівнюються, а наприкінці репродуктивного періоду на світ знову з’являються сини. «Найбільш чоловічі» місяці — з листопада по січень, «жіночі» — з травня по липень.

Шишкін для холериків

Якщо ви втрапили у стресову ситуацію, у вас депресія або ваші емоції хлюпають через край, фахівці з кольоротерапії рекомендують свій оригінальний і ефективний метод стабілізації психологічного стану. Він базується на відмінності людських темпераментів (холерики, сангвініки, флегматики й меланхоліки) та... впливові творів мистецтва на відповідні групи людей. Так, регулярний (щоденний) перегляд протягом не менш як 15—20 хвилин репродукцій картин Шишкіна, Васнєцова, Левітана й Сєрова, у яких переважає зелений колір, заспокоїть холериків. На сангвініків благотворно вплинуть «Місячна ніч на Капрі» й «Місячна ніч» Айвазовського, «Українська ніч» і «Ніч на Дніпрі» Куїнджі. Картини чи ікони з переважанням жовтого й золотавого кольору (приміром, «Трійця» Рубльова) гармонізують меланхоліків. А флегматикам, запевняють фахівці, будуть корисні полотна із зображеннями людей (особливо жіночої статі!) — «Бабы» та «Девка» Малявіна, «Красуня» Кустодієва, «Гості» Архипова.