UA / RU
Підтримати ZN.ua

Весняна втома

Весна... Стає тепліше, зеленіють дерева, розквітають барвисті квіти... а багатьом із нас зовсім нерадісно в цю квітучу пору року, бо разом з нею приходить втома...

Автор: Роксолана Гнатюк

Весна... Стає тепліше, зеленіють дерева, розквітають барвисті квіти... а багатьом із нас зовсім нерадісно в цю квітучу пору року, бо разом з нею приходить втома. Після довгої холодної зими багато хто із людей має погане самопочуття, відчуває фізичну та розумову втому, зниження життєвого тонусу та концентрації уваги.

Весною загострюються різні хронічні недуги. Тому втома може з’явитися, якщо людина перенесла інфекційне чи важке соматичне захворювання. Так, після перенесеної хвороби деякий час характерні відчуття втоми, сонливість, коливання вегетативного тонусу (м’язова слабкість, серцебиття, задишка, пітливість).

Втома зустрічається також після перенесеного гострого чи хронічного стресу. Характерними у цьому випадку може бути відчуття психічної втоми, емоційна подразливість, нетерпеливість.

Втома — це важливий сигнал нашого організму про те, що навантаження стали непомірними. Звичайна перевтома може пройти після тривалого сну та гарного відпочинку у вихідні. Як казала одна відома акторка: «Коли я втомлююсь, я не борюся з втомою. А, навпаки, дозволяю собі полінитися день-другий, а потім з новими силами занурююсь у круговерть життя».

Якщо втома триває більш ніж 6 місяців поспіль (періодично чи постійно), то у людини можна запідозрити синдром хронічної втоми. А особливо, якщо вона ще проявляється хоча б чотирма такими симптомами: порушення пам’яті та зосередженості; біль у м’язах або у горлі; біль голови нового характеру, локалізації чи важкості; розлади сну або сон, який не дає відчуття свіжості; погане самопочуття після навантаження, яке утримується понад 24 години.

З якою частотою зустрічається синдром хронічної втоми точно не відомо, але в США більш ніж півмільйона людей мають типові його прояви і близько 10 млн. осіб страждає від хронічної втоми незрозумілого походження. Деякі вчені стверджують, що найближчим часом ця патологія уразить 1,5% жителів нашої планети.

Синдром хронічної втоми уражає політиків, менеджерів, бізнесменів, керівників усіх рангів, викладачів, лікарів, журналістів, акторів, художників та музикантів. Усіх тих, для кого характерна фанатична відданість своїй роботі плюс чутлива організація психіки. Часто це захворювання називають ще «грипом молодих кар’єристів», оскільки хворіють на нього переважно амбіційні особи у віці від 20 до 35 років.

Усі ці трудоголіки не вміють правильно організувати свій відпочинок. Здебільшого вони просто не визнають його. А втому розцінюють не інакше, як лінощі і намагаються подолати її за допомогою сили волі чи психостимуляторів (міцного чаю чи кави, у кращому випадку, а то і різних таблеток чи наркотиків).

Але ж втома — це своєрідна захисна реакція організму людини. І коли ви відчули її перші ознаки, це значить, що настав час для активного чи пасивного відпочинку. Синдром хронічної втоми складне захворювання і вимагає тривалого лікування, але кращим за лікування є профілактика.

Розпочніть свій ранок не з кави чи чаю, як звикли робити. А з контрастного душу та спеціального «весняного нектару» (півсклянки мінеральної води, ложка меду та половина лимона). Пройдіться на роботу пішки (якщо це дуже далеко, то хоча б частину шляху) або радикально поміняйте свій маршрут. Намагайтеся чергувати роботу розумову та фізичну.

Постарайтесь виконати все на робочому місці і ніколи не беріть «домашні завдання», краще затримайтесь на годинку або прийдіть раніше. Сумнівно, що вдома ви зможете продуктивно попрацювати, а якщо принесете папери з дому в тому ж стані, що ви їх брали, то це скоріше всього принесе вам відчуття незадоволення самим собою. А це незадоволення гальмуватиме працездатність і заважатиме активній та продуктивній праці. Це в свою чергу посилює незадоволення і таким чином може утворитися хворобливе замкнуте коло, з якого буде дуже важко вирватися.

Намагайтеся урізноманітнити свою роботу. Адже щоденна напружена та одноманітна робота — це потужне джерело стресу. Якщо ви не можете нічого змінити у стилі своєї роботи, то хоча б зробіть перестановку на робочому місці. До речі, чим більший безлад панує на вашому робочому місці, тим більший стрес ви переживаєте. Адже якщо людина знаходиться у сильному напруженні і не здатна навести порядок у власній душі, то їй тяжко навести порядок навколо.

Варто залишити в минулому вічну студентську звичку і не намагатися все переробити за останній день (тим більше, за ніч). Не створюйте собі авралів, це ще одне джерело стресу. Розподіляйте свою роботу рівномірно на місяць чи хоча б на день.

Намагайтесь уникати важкої психоемоційної роботи як мінімум за години дві-три до сну. Було б добре засинати в один і той же час, і бажано не пізніше 23 години. Спокійний і глибокий сон — ось запорука вашого успіху завтра. Перед сном можна випити склянку теплого молока з медом. Це корисно не тільки дітям і жінкам, але і сильній половині людства. Ніхто ще не вигадав кращого і нешкідливого снодійного засобу як молоко.

Дозвольте собі те, чого ви давно собі не дозволяли. Поваляйтесь на дивані до полудня. Почитайте книгу для задоволення, а не для того, щоб поповнити свої знання. Купіть гарний подарунок, про який мріяли. Врешті-решт, поїдьте в гості до свого давнього друга, який живе в іншому кінці міста, а вам все бракує часу до нього вибратися... Як сказав один філософ: «Життя наше коротке, але незважаючи на те, знайди у ньому час: на задуму, вона є джерелом сили; на розвагу — вона є джерелом вічної молодості; на приязнь — вона є дорогою до щастя; на усміх — це музика душі...».

Синдром хронічної втоми уражає насамперед людей з ослабленою імунною і нервовою системами, тому не зайвим буде зміцнити свій організм. Підтримайте його у складний весняний час — вітамінами та мінералами. Якщо ви не робите ранкової гімнастики чи не ходите в спортивний зал, то принаймні більше бувайте на свіжому повітрі. Так, нехай субота або неділя стане для всієї вашої родини днем прогулянок, незалежно від погоди. Гуляти краще вдень, щоб поповнити дефіцит сонячного світла, що є однією із причин весняної втоми.

Навчіться сприймати життя по-філософськи і щиро радійте тим перемогам, які ви вже здобули. Адже значно важливіше є те, як людина приймає свою долю, аніж те, яка та доля є насправді.