Крім Туреччини, яка стала вже звичною, українські туристи кілька років активно освоюють Балкани. Якщо на початку 2000-х поїздки в ту саму Хорватію чи Чорногорію були рідкісною екзотикою, то нині в цьому регіоні сформувався потужний потік відпочивальників.
Уже нині, напередодні початку нового сезону, у чорногорському аеропорту Тіват левова частка рейсів - туристичні з України та країн СНД. Перспективи розвитку теж досить непогані. За оцінкою Всесвітньої ради з подорожей і туризму, у найближче десятиліття Чорногорія може стати країною, як швидше за інших розвивалася в туристичному секторі. До речі, вона й сьогодні має репутацію найбільш екологічно чистої в Європі. Тим паче що для цієї невеликої країни туризм є ключовою галуззю. Нині туризм створює близько шостої частини місцевого ВВП, і цю цифру планують подвоїти.
Наявність майже трьохсот кілометрів Адріатичного узбережжя та більш як сімдесяти кілометрів пляжів із найчистішою водою роблять ці плани цілком реальними. Благо, у морі можна купатися з травня по жовтень. Та й пізніше є чим зайнятися. Так, прогулянки по Бока-Которській бухті, яка врізається в берег на десятки кілометрів, популярні в будь-яку пору року. Уже зараз майже 20% відпочивальників приїжджають на гірськолижні курорти країни. Швидко набуває популярності й рафтинг мальовничими гірськими річками. Той самий каньйон річки Тара - найглибший у Європі. Місцями його схили піднімаються до півтора кілометрів.
Сусідня Хорватія теж активно приваблює туристів більш як тисячею кілометрів берегів (з островами - понад 5000 км), стародавніми містами та найчистішим морем, де дно видно на глибині в півсотні метрів. При цьому тільки довжина знаменитої Макарської Рив’єри досягає 40 км. Хорватію називають країною тисячі островів, вигадливо розкиданих уздовж усього узбережжя. Ну а легендарне місто Дубровнік давно вже включене у всесвітню спадщину людства.
Перевагою балканського напряму є й близькість до України - лише дві з половиною години польоту. Отже, оператори дедалі активніше пропонують ці країни для відпочинку українців. А навесні цього року відбулася безумовно знакова подія.
Один із найактивніших в Україні та країнах СНД туроператорів - TEZ TOUR придбав одну з місцевих компаній ADRIA HIT, яка є приймаючою стороною, входить у число лідерів на ринку Хорватії та Чорногорії, має персонал із багаторічним досвідом роботи та використовує відпрацьовану маркетингову стратегію.
Директор TEZ TOUR Montenegro Наталя Пайович уже пообіцяла «якісний виток у розвитку туризму». При цьому київський офіс компанії ADRIA HIT продовжить працювати в Україні як окрема юридична особа.
У туристів з’явиться надійний партнер на місцевому ринку - TEZ TOUR має досить непогану репутацію як надійний і гнучкий.
TEZ TOUR UKRAINE уже заявила про плани стати цього року компанією №1 на зазначених напрямках. Заява дещо оптимістична, але поява потужного гравця безсумнівно позначиться на ринку туристичних послуг, особливо на їхній якості…
На кінець квітня заплановані перші рейси з відпочивальниками. У TEZ TOUR розраховують 2012 року відправити до Хорватії та Чорногорії на відпочинок близько 15 тис. туристів з України, а це близько сотні авіарейсів із аеропортів Києва, Харкова, Донецька, Дніпропетровська та Одеси. На місці туристів зустрічатимуть російськомовні гіди в традиційній формі TEZ TOUR. До послуг відпочивальників - нові автобуси, перевірена мережа готелів та інший джентльменський набір.
Наявність оператора, який працює відразу на двох ринках, дасть змогу оперативніше задовольняти попит і використовувати переваги обох країн. Відпочинок у Чорногорії традиційно дешевший, ніж у Хорватії, але в останній більше історичних пам’яток і загалом вищий рівень сервісу…
А взагалі й Чорногорія, і Хорватія - країни для сімейного туризму. Як зазначається в одному зі звітів, «любителі величезних п’ятизіркових комплексів Туреччини або Єгипту не знайдуть тут нічого подібного». У Чорногорії п’ятизіркових комплексів справді майже немає, та й у Хорватії їх небагато. Утім, відпочинок це точно не псує: відсутність «п’яти зірок» з надлишком компенсується місцевою гостинністю. Тут чимало затишних і не надто дорогих готелів. Та й мовний бар’єр явно нижче, ніж на Близькому Сході.
Деякі речі наших співвітчизників узагалі шокують. Наприклад, у Чорногорії місцеві камери схову не закриваються - з них просто не крадуть… Та й Хорватія, за офіційним даними Інтерполу, - одна з найбезпечніших країн Європи.
До речі, приїхавши на відпочинок у Чорногорію, можна без проблем відвідати також Хорватію чи Боснію. Охочі можуть проїхатися навіть до Албанії. Втім, доступність Хорватії незабаром значно знизиться. Адже нинішнє літо останнє, коли українці зможуть увесь теплий сезон користуватися безвізовим режимом. Останніми роками хорватська влада запроваджувала такий режим для туристичних поїздок з початку квітня й до кінця жовтня (до трьох місяців). Однак
1 липня 2013 року країна вступає до Євросоюзу, і візовий режим буде жорсткіший. Отже, охочим відпочити тут слід трохи поспішити.
Утім, у Чорногорії ще довго все залишатиметься, як і раніше. До складу ЄС вона ввійде не скоро, а туризм розвивати потрібно. Отже, українців тут чекають. Ну а наші туроператори їм допоможуть. Адже їм теж… гроші потрібні.
Приклад TEZ TOUR це наочно демонструє.