Американські психологи досліджували поведінку хлопчиків — молодших школярів, бажаючи з’ясувати, яким чином серед дітлахів виділяються лідери. У результаті численних тестів, експериментів і опитувань з’ясувалася несподівана річ: у дитячому колективі діють закони джунглів. У лідери найчастіше виходять найбільш агресивні і жорстокі хлопці.
У дослідження залучили близько п’ятисот молодших школярів із різних шкіл Північної Кароліни. Особливу увагу звертали на формальних і неформальних лідерів — капітанів спортивних команд, президентів шкільних клубів за інтересами, переможців конкурсів і просто хлопців, популярних у своєму середовищі. Як виявилося, дві третини з них дійсно виділяються своїми достоїнствами — гарно навчаються, успішно займаються спортом чи іншим хобі. А головне, кожний із них має чудові соціальні навички.
Однак третину таких «героїв» вирізняє відверто антисоціальна поведінка. За опитуваннями, схильні до насильства «справжні хлопці» вважають себе дуже популярними в школі. І цю думку поділяють вчителі й інші діти. У лідери їх висувають перші ж успіхи в цькуванні слабаків, бійки і спроби якось «насолити» учителям, причому ці витівки в дитячому колективі нерідко заохочуються. Такий лідер стає об’єктом захоплення серед однолітків і поганого прикладу. Якщо йому не чинять гідного опору, дитина може вирішити, що насильницьке поведінка дозволить домогтися успіхів і в майбутньому.
Однак жорстокі і грубі юнаки, які виростають із таких дітей, далеко не завжди поповнюють лави злочинців. У деяких сферах, наприклад, спорті, армії чи політиці вони можуть саме виявитися «на висоті».