UA / RU
Підтримати ZN.ua

СВІТОВИЙ БУМ ПОДОРОЖЕЙ ТРИВАЄ

Світова туристична індустрія пережила справжній бум ювілейного 2000 року. За даними ВТО, кількість туристів досягла рекордної цифри — близько 700 млн...

Автор: Зоя Столяр

Світова туристична індустрія пережила справжній бум ювілейного 2000 року. За даними ВТО, кількість туристів досягла рекордної цифри — близько 700 млн. чол. (збільшення більш ніж на 7%). За останнє десятиріччя таке значне зростання спостерігалося лише в 1992-му, відразу ж після завершення війни в Перській затоці. Надходження від туризму також суттєво зросли — до 476 млрд. дол. За словами генерального секретаря ВТО Франческо Франжіаллі, туризм на порозі нового тисячоліття розвивався швидше, ніж пророкували найоптимістичніші прогнози.

Вражаючі результати 2000 року були досягнуті здебільшого завдяки знаменним подіям і неординарним заходам, а саме: ювілею християнства, що став причиною небувалого сплеску паломницького туризму, Олімпіаді-2000 у Сіднеї, ЕКСПО в Німеччині, першості Європи з футболу.

Майже всі регіони світу продемонстрували суттєве зростання обсягів туризму, та всіх перевершив, як і передбачалося, Азіатсько-Тихоокеанський регіон, де кількість мандрівників зросла на 15%. Такому прогресу чимало сприяли рекламні кампанії держав регіону, а також підтримка цін на «кризовому» рівні. Азіатські держави практично повністю оговталися від наслідків економічної кризи 1997—98 років. Про це свідчить внутрішньорегіональний потік туристів, який постійно збільшується. Велику зацікавленість у поїздках Азіатсько-Тихоокеанським регіоном виявляють країни Європи та Американського континенту. Сенсацією сезону-2000 стало те, що Таїланд після тривалого безроздільного лідерства серед країн Південно-Східної Азії поступився пальмою першості Малайзії. Кількість туристів, які відпочили на її прекрасних і чистих курортах, зросла на 25%, і країна, розташована переважно на півострові Малакка й острові Калімантан, прийняла 10 млн. гостей.

Арабо-ізраїльський конфлікт, який загострився ранньої осені 2000 року, не перешкодив країнам Близького Сходу домогтися стабільних показників. Проте вони б могли бути значнішими й досягти щорічних 20%. Паломницький туризм мав першочергове значення у збільшенні надходжень до Ізраїлю, Йорданії та Єгипту. Дуже вдалим був торішній сезон для ОАЕ. Особливо для емірату Дубай, який завдяки проведенню весняного і літнього торгових фестивалів різко збільшив туристичні показники. До речі, фестиваль навесні відвідали понад 2 млн. чоловік.

Європа обслужила понад 400 млн. чол. (зростання на 6%). На провідних позиціях опинилися дві балканські держави — Хорватія та Словенія, а також Угорщина.

Політична стабільність 2000 року й активне просування власного турпродукту на європейських ринках дозволили Туреччині після проблемного 1999-го перевершити навіть докризові показники.

Традиційними лідерами з приймання гостей у країнах Старого Світу, як і раніше, є Франція, Іспанія, а також Італія, яка зробила колосальний ривок завдяки паломницькому туризму, приуроченому до ювілею християнства. Врожайним на прибуття туристів виявився минулий рік і для Німеччини. ЕКСПО, що відбулася в Ганновері, привернула увагу 20 млн. туристів, хоча організатори виставки розраховували на 40 мільйонів. Для Росії рік теж виявився на рідкість рекордним. Країну відвідало понад 20 млн. туристів, більшість із яких прибули з країн СНД і близького зарубіжжя. До речі, за методикою ВТО до України в’їхало понад 10 млн. відвідувачів.

Американський континент в особі США і країн Карибського регіону продемонстрував значні темпи зростання кількостей прибуття туристів. Попри сильний долар (чимало туристів любить відпочивати, коли валюта падає), Америку відвідало на 9% туристів більше, ніж 1999 року.

Африканський континент, навпаки, показав дуже скромні результати й виявився практично поза туристичним бумом, який охопив планету. Проте в Африці збереглися «острівці добробуту» — це Туніс і Марокко, що динамічно розвиваються, елітарний Маврикій, а також Кенія, яка вийшла в число світових лідерів завдяки популярним серед європейців і американців сафарі-турам.

На тлі хороших результатів минулого року прогнози на нинішній були не такі оптимістичні. За розрахунками ВТО, кількість туристів у світі збільшиться лише на 4,1%.

Проте довгострокові перспективи розвитку галузі, як і раніше, здаються райдужними. Очікується, що на планеті до 2010 року подорожуватимуть близько 1 млрд. чол., а до 2020-го — 1,5 млрд.

За матеріалами
зарубіжної преси