UA / RU
Підтримати ZN.ua

Студентська праця: від писаки до вантажника

Безперечно, праця — найвищий чинник антропогенезу, а те, що без упертої праці студент не почує заколисуючого дзенькоту монет у своїй кишені, і поготів зрозуміло...

Автор: Михайло Раскін

Безперечно, праця — найвищий чинник антропогенезу, а те, що без упертої праці студент не почує заколисуючого дзенькоту монет у своїй кишені, і поготів зрозуміло. Адже для молоді, котра розпочинає важкий трудовий шлях, власні гроші — це видрукувана свобода, яка дає можливість приймати рішення, не звертаючись по допомогу до батьків і друзів.

Грошове питання набуває особливої актуальності, коли настає час викладати кругленьку суму за навчання у наступному семестрі. Для бідного мученика науки, коли, звісно, він не навчається на бюджетній основі, цей конфуз обертається пекучим головним болем. Студент-контрактник може довго крокувати кімнатою, наповнюючи повітря прокльонами, трощачи предмети, що потрапили під руку, і нарікаючи на те, що він, на жаль, не такий багатий, як, приміром, Абрамович або знаменитий лідійський цар Крез.

Але не варто сподіватися на поблажливість красунечки-Фортуни, схопити котру за поділ сукні вдається лише найсильнішим. А отже, доведеться розраховувати лише на власні сили. І тут буде доречно розповісти про кілька відомих мені виходів із грошового лабіринту.

Лазівки в системі навчання

Передусім хочеться повідати про цілком логічний у нинішній час спосіб заробляння грошей із допомогою викачування із усесвітнього павутиння рефератів і курсових, щоб потім продати їх некмітливим сусідам за інститутською лавою. Проте занадто часто такі реферати своєю якістю викликають у викладачів легкий шок, який може обернутися глибокою депресією, коли студент не має ані найменшого уявлення про зміст видобутого з Інтернету скарбу. Тому краще виконувати ці роботи самостійно й за всіма правилами, адже тоді і продати їх некмітливим побратимам можна буде дорожче.

Обмежуючись лише продажем запозичених із Інтернету інтелектуальних скарбів, навряд чи вдасться значно збільшити свій скромний бюджет. Тому є ще один спосіб заробити гроші у власному вузі, як-от — працею у вузівській бібліотеці чи навчально-методичній частині. Пересічному студентові може видатися цілком комфортним такий спосіб заробітку, як виписування бігунків різноманітним відсталим особистостям і гальмам навчального процесу, тим паче, що за таку допомогу рідному навчальному закладу можна одержати доступ до привабливої пільгової системи оплати.

Але крутійство та базграння, на щастя, не кожному до душі. Оптимізм і чудове почуття гумору в alma mater також можуть гідно оцінити — й тоді для вас відкритий шлях у вузівську команду КВН або театральну студію. Нагородою у цьому разі знов-таки можуть стати необхідні, як повітря, пільги.

Коли практичні навики, здобуті в процесі навчання, уже досягли певного рівня, нерозумно буде не скористатися із цього. Знання іноземної мови дозволить набирати учнів і стане серйозною підмогою убогого студентського бюджету. Підбиваючи підсумки усього сказаного вище, можна зробити висновок: голодного студента і вуз прогодує!

Трудовий екстаз триває

Продавши два-три десятки, а то й сотні рефератів і насидівшись у навчально-методичній частині, студент, здавалося б, може спокійно вирушати пити пиво, та де там. Наш трудівник раптово усвідомить, що на придбання букета для милого серцю створіння грошей рішуче не вистачає. Аби не зіпсувати настрій Джульєтті, йому слід уважно роззирнутися навсібіч і переконатися в тому, що роботи й за межами вузу вистачає. Головне — не прогаяти момент!

Притаманна сучасним студентам комп’ютерна грамотність дає змогу непогано заробити в певному інтернет-клубі. Якщо юний борець за оплату власного навчання не в ладах із комп’ютером, то й це не кінець світу. Спритність і комунікабельність передбачає роботу в рекламній сфері — участь у рекламних акціях, роздавання листівок біля входу в метро тощо.

Не залишиться без попиту й фізична сила та витривалість. Уміння вантажі розвантажувати чи що-небудь будувати часто також на вагу золота. Загалом, як кажуть, не миттям, так катанням...

Виворотом студентської праці є нездатність вдало поєднувати роботу з навчанням. Це, ясна річ, важко, але спробувати все-таки варто. Дивися, після кількох місяців упертої праці й перебірлива Фортуна кине на вас прихильний погляд. Адже вона також жінка...

Скориставшись наведеними вище порадами та сформулювавши власні ідеї, наш працелюб, котрий ще не оперився, усвідомить: грошей вистачає на те, аби далі навчатися і Джульєтті троянди носити. Із цим його можна поздоровити, але розслаблюватися все одно не варто, бо спочинок студентам лише сниться, причому виключно у вигляді нічного кошмару!