Беручи шлюб, люди нечасто думають про можливе розлучення. Запитайте будь-яку незаміжню жінку, якою вона бачить свою майбутню сім’ю. Найчастіше відповідь буде однозначною: «Мрію про затишний дім, люблячого чоловіка, здорових і гарних дітей». Кожна з нас сподівається, що її омине невезіння, і тим болючішим буває усвідомлення того факту, що ти поповнила довжелезний список розлучених жінок. Жінок, яких об’єднує страх перед новими стосунками, побоювання наступити знову на одні й ті самі граблі...
Три твердження про розлучення і повторний шлюб — «Кожен другий шлюб розпадається», «Другий шлюб міцніший за перший», «Другий шлюб розпадається так само часто, як і перший» — спираються на статистику. Таким чином, залишається сподіватися, що твій випадок потрапить у другу категорію, і побоюватися, що все-таки опиниться в третій. А якщо розпадається кожен другий шлюб — де гарантія, що твій виявиться у благополучній половині?
Статистика статистикою, а все-таки багато чого залежить від нас самих. І якщо перший шлюб не склався, це не означає, що смуга особистих невдач у твоєму житті нескінченна. Головне — зрозуміти, коли, на якому етапі стосунків ти припустилася фатальної помилки, і не повторювати її знову.
Без «запасного аеродрому»
«Усі щасливі сім’ї схожі, кожна нещаслива — нещасна по-своєму», — так вважав Лев Толстой. І хоча люди, сімейний човен яких зазнав аварії, віддають перевагу лаконічному «Не зійшлися характерами», до розлучення можуть призвести найрізноманітніші обставини. В деяких випадках зовнішнім приводом до руйнування шлюбу стає поява суперника або суперниці. Глибинні ж причини розпаду шлюбу суто психологічні. Це й розходження у поглядах на сакраментальний побут, на виховання дітей, на дозвілля та інші аспекти, що мають властивість сором’язливо ховатися, відходити на другий план перед «вічним ликом любові» й вискакувати перед ошелешеними молодятами, немов чортик із табакерки, коли закохані серця з’єднуються і тільки-но починають створювати своє сімейне вогнище. Не слід вірити розповідям про щасливе сімейне життя, несподівано зруйноване звісткою про наявність в одного з подружжя «серйозного» роману на стороні. Такі випадки, звісно, трапляються, але вони нетипові, оскільки потребують від зрадника вродженого акторського таланту й лицемірства, а також пильності (для приховання доказів зради), чудової пам’яті (аби пам’ятати, про що брехав попередній раз), та алібі — щоразу нового. І часу, і сил, і коштів, і... кохання. Брак, а тим більше відсутність останнього не помітити, мабуть, найважче. Отож, якщо цей випадок — ваш, ви просто певний час заплющували очі на те, чого бачити не хотіли.
Отже, наявність «шлюбної альтернативи», як уже зазначалося, може бути лише зовнішньою підставою для розлучення і швидше наслідком, аніж причиною непорозумінь. Дуже рідко подружжя заводить коханих на стороні одночасно. Тобто, як мінімум, один із пари після розлучення залишається без «запасного аеродрому». Один на «випаленій землі» невдалого шлюбу. І тут розпочинається найцікавіше. Адже насправді він у більш виграшному становищі — в нього є час подумати, проаналізувати невдачі і стати мудрішим. Щоб у наступному союзі не ставити...
«Нові латки» на старі комплекси
Що означає вислів «Не зійшлися характерами», який уже встиг набити оскому? Якісь риси вашої особистості й особистості вашого чоловіка виявляються несумісними. Але нерідко саме ці риси приваблюють партнера. У результаті ви, цілком вірогідно, оберете іншого чоловіка, котрий за структурою особистості буде скидатися на першого, і сімейне життя розвиватиметься за попереднім сценарієм.
Крім того, на жаль, від шлюбу люди схильні чекати вирішення своїх психологічних проблем, компенсації психологічних «дефіцитів» — слабин, втілення найрізноманітніших, найчастіше нереалістичних, мрій. І якщо цього не стається, вони починають звинувачувати у своєму незадоволенні життям «другу половину». Іноді жінка взагалі може ставитися до чоловіків вороже, і жоден із них її не влаштовуватиме. Нерідко вона шукає чоловіка, схожого на батька, того, хто замінив би його. Такі жінки можуть бути занадто вимогливими до чоловіка, й нерідко те, чого вони чекають від сімейного життя, не збігається з реальністю. Тому намагайтеся зрозуміти, чому ви втратили взаєморозуміння у першому шлюбі, які риси першого чоловіка вас дратували? Чи потрібна вам іще одна людина з такими самими якостями?
Не буде щасливим шлюб, укладений із метою довести собі або першому чоловікові свою потрібність або привабливість для інших чоловіків. У черговому романі важливо зрозуміти, якою мірою це нові стосунки з чоловіком, а не продовження уявної «суперечки» з колишнім. Можливо, у вас говорить не любов, а тільки відчуття помсти. І якщо ви все робите на зло першому чоловікові, то отже, стосунки з ним для вас важать більше, ніж стосунки з новим обранцем. У такій ситуації ваш партнер може подумати, що він цінний для вас не сам по собі, а виключно як знаряддя помсти. Ви з власної волі або мимохіть створюєте «любовний трикутник», у якому новий партнер може почуватися дуже незручно. Висновок напрошується сам собою: не слід одружуватися, не вирішивши своїх внутрішніх, особистісних проблем. Тобто доти, доки для вас «старий друг» важливіший за нових двох. І лише ретельно проаналізувавши свої попередні невдачі, ви зможете сміливо сказати...
«Мої чоловіки — моє багатство!»
Наскільки впливають на новий шлюб попередні сімейні союзи? Якщо у людини було більш як два-три шлюби, то мимоволі постає запитання: що вона в них шукала і чого не змогла знайти? Якщо цей випадок — ваш, подумайте, може, ви бігаєте по колу, постійно пов’язуючи життя зі схожими людьми і потрапляючи у схожі ситуації? Зазвичай часті шлюби — це просто гонитва за чимось. Але шукає людина не там, не так, не з тим або просто не може оцінити те, що знаходить.
Люди не можуть абсолютно підходити одне одному: всі ми різні, й у кожного є свої переваги та недоліки. Якщо ваш новий чоловік виявився схожим на першого, ніби брат близнюк, не варто лякатися й одразу розлучатися. Повторні шлюби часто бувають міцнішими хоча б тому, що люди вже вміють бути терплячішими одне до одного, краще усвідомлюють, чого очікують від шлюбу, вони впевненіші в собі, вони стали старшими, врешті-решт... Згадуючи, ви аналізуєте ситуацію, з часом починаючи бачити те, що ніяк не вдавалося раніше. У вас за плечима певний багаж особистого досвіду, удач і розчарувань. Ви вмієте розбиратися в людях, обирати друзів, відстоювати свої позиції, розуміти власні бажання, ви вже не «вся така рвучка». І слава Богу. Ви вже побували «там», і нічим добрим це не скінчилося? Спробуйте знайти об’єктивні аргументи на користь нового шлюбу, розібратися, чому він має бути більш вдалим за попередній. Ви маєте повне право не поспішати. Але маєте й право на щастя! Любов, так само як осетрина й література, не буває першої і другої свіжості. Або це — вона, або ви обоє щось переплутали. Якщо це — любов, не так уже й важливо, який за ліком шлюб виявився щасливим.