Не бажаючи йти проти усталених традицій, міністр молоді та спорту Юрій Павленко на прес-конференцію, присвячену ста дням роботи свого відомства, запізнився. З цього приводу ніхто особливо не переживав: хто налаштовував телекамери, хто з непідробним інтересом вивчав прес-реліз.
Документ справді містив досить цікаві відомості, переважно в частині цифр. Так, лише за сто днів активної роботи співробітникам міністерства вдалося улаштувати до притулків для неповнолітніх або повернути в сім’ї майже вісім тисяч (!) дітей вулиці. (Не уточнюватимемо ефективність цих заходів: як правило, діти з кризових сімей надовго вдома не затримуються, як, утім, і ті, кого призначили до інтернату.) Було створено 24 центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, три цілодобових кризових центри і шість прийомних сімей.
За цей самий час, реалізуючи принципи прозорості влади й відкритості інформації, міністерство створило Громадську колегію, до роботи якої «реально залучено більш як 600 (!) молодіжних, жіночих, дитячих і спортивних громадських організацій». Єдине запитання, що виникає, побачивши такі цифри: скільки ж загалом у країні громадських організацій, що займаються проблемами дітей?
Не менш разючих результатів досягнуто на ниві протидії торгівлі людьми. У співробітництві з ОБСЄ було створено Національне бюро протидії торгівлі людьми, а разом із Прикордонною службою удалося запобігти незаконному вивезенню із країни без згоди на те батьків шести тисяч (!) дітей. Цікаво, невже кожних сто днів з України намагаються незаконно вивезти таку кількість малят? Скільки ж їх усе-таки вивозять за межі країни, і якщо в таких кількостях, то яким чином відтворюється наше населення, залишилося загадкою.
Сам Юрій Павленко, з’явившись перед журналістами, насамперед похвалився тим, що його міністерство першим із органів виконавчої влади завершило реорганізацію, перетворившись на структуру, що цілком відповідає європейським стандартам, де замість 13 заступників, які дісталися у «спадок», залишилося тільки чотири. Активна діяльність, за його словами, ведеться і на ниві боротьби з корупцією: трьох новопризначених чиновників уже спіймали на «гарячому», хоча кримінальних справ поки що не відкрили. І це, власне, все з реально зробленого. Інше — «паперова» робота.
— Один із наших пріоритетів, — зазначив пан Павленко, — захист прав дітей. Нині міністерство працює над створенням системи з подолання дитячої безпритульності, якою будуть охоплені діти з кризових сімей і діти-сироти від народження до повноліття. Під це вже розроблено програму з фінансуванням на рівні 70 млн. грн. Більше того, в уряді вирішили виділити з цією метою іще близько 300 млн. грн. — з резервного фонду.
Суми немаленькі, однак і зробити доведеться багато чого. Скажімо, необхідно налагодити ефективну профілактику використання дитячої праці, а за останні роки було практично знищено кримінальну міліцію, що займалася неповнолітніми. Далі ми передбачаємо поступово взагалі відмовитися від інтернатів для сиріт і створити нову мережу так званих дитячих містечок. Там діти, позбавлені батьківської опіки, зможуть не лише жити в умовах, максимально наближених до сімейних, одержувати освіту, медичну допомогу, а й також можливість заробляти гроші.
Зрозуміло, що зробити це вдасться не за один рік, а як мінімум за п’ять: у державних будинках дитини й інтернатах для сиріт перебуває близько 24 тисяч дітей, на вулиці, тільки за офіційними даними, «гуляє» близько 40 тисяч, а за неофіційними — більш як 150 тисяч. Тому цього року ми вирішили впритул зайнятися будинками дитини: забезпечити їх усім необхідним, щоб маля в такому закладі почувалося як удома — звісно, наскільки це можливо.
Інший важливий напрямок — розвиток фізичної культури та масового спорту. Аналіз, проведений за три місяці, засвідчив, що спортивна інфраструктура країни фактично розвалена: як від рівня дитячих майданчиків, так і до рівня серйозних представницьких палаців спорту. Провели інвентаризацію, виявили багато фактів, коли навіть останнім часом об’єкти спортивного призначення передавалися під будівництво будинків.
Уже створено нову концепцію фізичної культури та спорту, оформлену відповідним указом Президента. Її основне завдання — підняття престижу занять фізкультурою і спортом через поліпшення матеріальної бази, модернізація діючих об’єктів і створення нових, що відповідатимуть світовим стандартам, залучення інвестицій. Розроблено національну програму розвитку плавання. Аналіз засвідчив, що більш як 70% призовників не вміють плавати, все більше людей тоне на воді влітку. Нова ж програма передбачає, зокрема, будівництво в кожному обласному центрі свого басейну.
Розповідав Юрій Павленко і про інші міністерські турботи та нововведення, також поки що помітні лише на папері. Як, приміром, про проект створення Національного центру з проблем протидії торгівлі людьми. Або ж про роботу з формування гендерної політики, щодо якої сьогодні точаться дискусії. Наприкінці ж висловив упевненість, що вже через наступні сто днів більшість починань, що перебувають нині у стадії проектів, стануть реальністю. Дуже хотілося б у це повірити, тим більше, що ситуація з вихованням дітей у країні справді критична. Тільки цифри через ці сто днів непогано було б почути більш реальні.