«Про відкриття ми нікому не повідомляли. І що ви думаєте? До другої години дня на територію аквапарку ввійшли дві з половиною тисячі чоловік! Охорона ледве утримувала ворота».
І в цьому немає нічого дивного. Ще спускаючись із гори Кішка, що в Симеїзі (Ялтинський район), здалеку бачиш територію аквапарку із застиглими в повітрі різнобарвними серпантинами атракціонів, схожих на звивисті кримські дороги. Ну як тут проїхати?!
— Я упевнений, що серед тутешніх розваг наш аквапарк буде об’єктом номер один. Подібного в Україні ще однозначно не було, — говорить генеральний директор ТОВ «Кримболгарюгсервіс» Микола Леонідович Янакі. — На ідею створити аквапарк я захворів ще 1997 року. Мені пощастило познайомитися із серйозними інвесторами, котрі повірили в мене, повірили в Крим, в Україну і вклали свої гроші в це підприємство.
Будівництво почалося 10 грудня 1999 року: саме цього дня сюди прибув перший екскаватор. Працювати довелося в умовах складного гірського рельєфу. Однак це була не єдина проблема, із якою довелося стикнутися будівельникам. Багато сил і коштів вимагали протизсувні заходи. Адже протягом останніх 15 років розташовану вздовж берега «нижню» дорогу будували тричі, бо море на цій ділянці поступово «з’їло» цілих 30 метрів суходолу.
Відкриття аквапарку відбулося 26 серпня. Без шуму, без реклами, можна сказати — неофіційно.
— Я планував цього дня лише обкатати устаткування і дати можливість удосталь накупатися персоналу. Про відкриття нікому не повідомляли. Але до другої години дня на територію увійшло дві з половиною тисячі чоловік. Охорона ледве утримувала ворота.
Сьогодні введено в експлуатацію першу чергу аквапарку, що здатна прийняти 3,5—4 тисячі чоловік одночасно. На площі в 4,5 гектара розташувалися чотири басейни з п’ятьма різноманітними за розмірами і формою гірками, а також окремий дитячий басейн із трьома невеликими гірками, водоспадами і теплими душами — для зовсім маленьких відвідувачів аквапарку. Заплативши за вхід (цього року дорослий квиток коштував 40 гривень, дитячий — 25, а дітей віком до трьох років пропускали безплатно), тут можна з десятої години ранку до шостої вечора кататися на гірках, купатися в басейнах, загоряти. До послуг відпочиваючих душові кабіни з прісною водою, туалет, роздягальня, пункт прокату, продаж фототоварів, обмін валют, медпункт, камера схову, ресторан, відкриті кафе, бар на воді, автостоянка.
— Аквапарк не повинен бути елітарним місцем відпочинку. І я не прагну зробити його таким. Тут має побувати будь-який бажаючий. Прийде багатодітна мати — я пропущу її без оплати, прийдуть люди ще з якимись пільгами — заради Бога, ми не зубожіємо. Така соціальна політика нашого підприємства. У найближчому майбутньому збираємося ввести дуже гнучку систему знижок для групових відвідань.
Сміливо можна сказати, що в створенні українського аквапарку брало участь ледь не пів-Європи. Устаткування везли з Німеччини, Італії, Польщі, Росії, Франції. Озелененням території займаються спеціалісти Нікітського ботанічного саду. Російський інститут «Гідропроект» розробив технологію подачі води. До речі, лише на систему забору й випуску морської води було витрачено близько мільйона гривень. Севастопольський інститут біології південних морів розробив проект, що передбачає, звідки брати воду і куди її можна скидати, щоб не нашкодити Чорному морю.
— Наш аквапарк — один із небагатьох у світі, які працюють на морській воді, що на 40, а то й на 50 відсотків дорожче від використання прісної води. Ми свідомо пішли на це, знаючи проблеми з прісною водою на Південному березі, хоча можливість використання прісної води в нас була.
Потужні насоси подають воду на фільтрувальну станцію, розташовану на висоті 72 м над рівнем моря. Там вода проходить три фільтри з кварцовим піском, знезаражується ультрафіолетом, потім додатково хлорується і складується в резервуар ємністю 850 куб. м, звідки і подається в басейни та на атракціони. Протягом восьми робочих годин вона прокручується по всіх басейнах і йде назад у море. Це означає, що вода в басейнах аквапарку завжди чиста.
Управління системою здійснюється вручну, що вимагає наявності добре підготовленого персоналу:
— Є різниця між порожнім басейном і басейном, у який увійшло 300 чоловік? Одразу рівень води піднімається. За цим потрібно стежити — щоб за борти басейну не йшло забагато води. І навпаки, якщо немає переливу, верхній прошарок забруднюється. Відомо, що кожна людина заносить на собі як мінімум три грами різних частинок, у тому числі жирових. Необхідно простежити, щоб верхній прошарок води постійно обновлявся, йшов за краї бортів у каналізацію.
Втім, усі використовувані механізми розраховані на автоматичне управління. Тож у майбутньому регулюватиме подачу води і контролюватиме її стан комп’ютер.
По завершенні будівництва другої черги аквапарк зможе приймати 5 тисяч чоловік одночасно. Окрім гірок і басейнів тут будуть спортивні водні атракціони — міні-футбол, баскетбол тощо. Не забули творці парку і про великі сімейні розваги. Уявіть, що ви всією сім’єю летите на надувному матраці гвинтом по закритій трубі чи скачете на матраці по каскадних басейнах!
У майбутньому тут — на березі Блакитної затоки розкинуться готельний і оздоровчий комплекси, пляж (роботи з розчистки ділянки узбережжя довжиною близько 900 метрів уже йдуть), дельфінарій, аналогів якому немає ні в Росії, ні в Україні. Його проект уже розроблено.
— Я хочу, щоб людина, заїхавши сюди на тиждень, могла отримати комплекс усіляких послуг, щоб я міг її чимось розважити: сьогодні аквапарк, завтра пляж, післязавтра сауна тощо. Така у мене кінцева мета.
Будівництво розраховане на п’ять років, оскільки на реалізацію проекту потрібні дуже великі вкладення. Сьогодні це зарубіжні інвестиції, але вже незабаром у подальший розвиток проекту вкладатимуть зароблені гроші. Прибуток із Криму ніхто забирати не стане, за словами генерального директора, це одна з умов договору з партнерами. Звісно, частина доходів піде на виплату відсотків по кредитах, але основна маса коштів, отриманих від діяльності аквапарку, буде використовуватися для подальшого розширення.
— Зелене світло нашому об’єкту дали Президент України та Верховна Рада. Вони подбали, щоб ці місця стали територією пріоритетного розвитку. На п’ять років ми звільнені від плати за землю, увізного мита та ввізного ПДВ, від податку з прибутку. Завдяки цим пільгам Крим одержить суттєвий імпульс до розвитку.