Нещодавно у Києві відбулася міжнародна конференція «Роль і місце служб зайнятості в забезпеченні гідної праці. Перспективи розвитку. Шляхи співробітництва в умовах глобалізації». Її учасники почули від директора державної служби зайнятості України — керівника виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття — чимало цікавого. У тому числі про методи пошуку й підбирання роботи, взяті на озброєння очолюваною ним службою. Зокрема й про таку нову для України безплатну соціальну послугу, як мобільний сервіс «Пошук роботи». Якщо для Заходу використання мобільного телефонного зв’язку з метою пошуку роботи — річ буденна, то на території колишнього Союзу Україна у цій справі стала піонером. Цього тижня відбулася офіційна презентація мобільного сервісу «Пошук роботи», на якій про нього було надано докладну інформацію.
Основна мета послуги — оперативна допомога всім, кому потрібна робота з використанням популярних, особливо серед молоді, мобільних сервісів. Це новий канал комунікації на додачу до того, який давно використовується. Ось що про нього розповідає Володимир Галицький.
— Зараз рівень безробіття серед молоді віком до 25 років удвічі вищий, ніж серед усього економічно активного населення. Багато хто з молодих людей не може знайти роботу більше року. Як допомогти цим громадянам сьогодні, щоб запобігти безробіттю завтра? По-перше, інформувати їх про реальні потреби ринку праці. По-друге, дати можливість молоді підвищувати свій освітній та фаховий рівень. Адже, відповідно до вимог роботодавців, необхідно вміти працювати на сучасній техніці, використовуючи прогресивні технології.
Всеукраїнська база вакансій служби зайнятості включає щодня близько 180 тис. вакантних робочих місць. Сьогодні вона відкрита для всіх. Назви підприємств, їхні контактні телефони й адреси доступні кожному, хто шукає роботу. Щоб задовольнити потреби роботодавців і своєчасно укомплектувати вакантні місця, служба зайнятості використовує всі можливі методи інформування населення. Це і біжучий інформаційний рядок у місцях масового перебування людей, наприклад у громадському транспорті. І система автододзвону, яка повідомляє безробітним на стаціонарні телефонні номери інформацію про наявність вакансій за результатами автоматизованого підбору роботи. І операторський телефонний центр, де за номером 8-800-50-50-600 допоможуть вирішити питання працевлаштування кожному, хто звернеться. Оперативно оновлюється сервіс пошуку роботи на інтернет-порталі державної служби зайнятості. Водночас терміни укомплектування вакансій по Україні в середньому становлять 13 днів, а з окремих робочих професій — до року. Зрозуміло, що в умовах економічного зростання це надто довго.
— Тому, — продовжує Володимир Михайлович, — ми пішли далі і використали найбільш швидкісні засоби інформування. Це мобільний сервіс «Пошук роботи». Механізм досить простий. Людина відправляє SMS на номер 730, де зазначає місто і бажану посаду. Відбувається підбір і розсилання вакансій. Також реалізована можливість використання SMS у комплексі з іншими послугами — голосовим сервісом або виходом на WAP-портал державної служби зайнятості.
Чому мобільний сервіс? Пригадується фраза чудового хокеїста Валерія Харламова: «Ми повинні бігти не туди, де міститься шайба, а туди, де вона буде через кілька секунд». Сьогодні мобільний зв’язок доступний усім верствам населення. Активних мобільних абонентів налічується близько 40 млн. При цьому кожен п’ятий користується інформаційними послугами мобільної мережі. Мета, якої буде досягнуто із впровадженням мобільного сервісу «Пошук роботи», — запобігання безробіттю, скорочення терміну пошуку роботи й укомплектування вакансій, сприяння соціальному захисту населення. Впровадження такого комплексу мобільного сервісу розв’язує низку соціальних завдань. Серед них — забезпечення вільного доступу, насамперед молоді, до достовірної і, головне, найбільшої в Україні бази даних про наявність вакансій; згладжування великої різниці в поінформованості населення регіонів про наявність вільних місць; прискорення укомплектування вакансій і, як результат, зростання довіри роботодавців до державної служби зайнятості. За три місяці нинішнього року операторами зв’язку було надіслано 800 тисяч рекламних повідомлень. Зареєструвалися на отримання SMS із вакансіями 210 тисяч осіб, двом третинам із яких було відправлено майже 600 тисяч відповідних SMS із вакансіями. Двадцять тисяч абонентів скористалися голосовими послугами операторів-консультантів і підібрали собі роботу. Найактивніше використовують такий спосіб пошуку роботи жителі Донецька, Києва, Дніпропетровська, Запоріжжя і Львова. Показово, що аудиторія користувачів мобільного сервісу дуже різноманітна — тут і школярі, і пенсіонери, і молода мама, і інваліди, і звільнені в запас військовослужбовці.
Впровадивши сучасні адресні засоби повідомлення інформації, державна служба зайнятості України всього за три місяці змогла скоротити термін укомплектування вакансій із 13 до 11 днів. Таким чином, ті, кому потрібна робота, і роботодавці з допомогою державної служби зайнятості швидше знаходять одне одного. А це і є головний соціальний ефект.