UA / RU
Підтримати ZN.ua

SMS-благодійність — тест на європейськість для української влади

565 - єдиний короткий номер, звільнений урядом від податків у ручному режимі. Решта мобільної благодійності обкладається 45-відсотковим податком. Чи можливо змінити ситуацію?

Автор: Леся Ярошенко

43 млн дол. мобільних пожертв надійшло на благодійний рахунок після землетрусу на Гаїті 2010 р. Для своєї армії українці вже відправили понад 38 млн грн на короткий номер 565. Це швидко й просто (навіть діти дадуть раду мобілці), безпечно (гроші не зникнуть дорогою до фонду) і конфіденційно (ніхто не відстежить, кому й скільки ви жертвуєте). Проте в Україні працює тільки один номер SMS-благодійності. Чи можливо змінити ситуацію?

Податки - гальмо для мобільних пожертв

565 - єдиний короткий номер, звільнений урядом від податків у ручному режимі. Решта мобільної благодійності обкладається 45-відсотковим податком:

7,5% - збір до Пенсійного фонду;

20% - ПДВ-зобов'язання;

18% - податок на прибуток.

Після сплати податків і зборів із кожних 5 грн тільки 3,22 грн доходять до тих, хто їх потребує. Така SMS-благодійність не потрібна ні абонентові, ні мобільним операторам, ні благодійним організаціям. Тим часом саме на цивілізовану філантропію через голосові й текстові повідомлення покладають великі надії ті, хто збирає зі світу по нитці, аби помогти людям, котрі не можуть чекати довго.

"Протягом 2014 р. благодійні фонди оплатили більше операцій за кордоном, які не проводяться в Україні, ніж держава. Така ж тенденція простежується й нинішнього року. Щоб фонди могли ефективно і вчасно допомагати людям, нам необхідні найрізноманітніші канали для збору пожертв. Благодійні SMS уже довели свою ефективність в усьому світі, і зараз в Україні вкрай потрібна ця послуга", - наполягає засновник Фонду "Таблеточки" Ольга Кудиненко.

"Ми збираємо кошти на медобладнання для Дитячого кардіоцентру здебільшого онлайн. Це обмежує аудиторію потенційних донорів тими, хто має доступ до Інтернету і є його активними користувачами. З допомогою SMS ми зможемо залучати до активної благодійності більше небайдужих людей. Впровадивши цей механізм, ми також створимо дієву альтернативу скриньковикам, котрі часто є шахраями і користуються природним бажанням людини допомогти іншим", - наводить аргументи виконавчий директор БФ "Відкриті серця України" Євген Полтенко.

"Якщо запустимо SMS-благодійність, ми зможемо повернути надходження у великі волонтерські фонди на рівень часів Донецького аеропорту та Дебальцевого. Замість того, щоб чекати нових загострень і смертей", - переконаний голова правління БФ "Повернись живим" Віталій Дейнега.

Добро в кожен телефон: хто за, хто проти

УФБ разом із провідними мобільними операторами та народними депутатами України розробили й зареєстрували спільні законопроекти, які звільняють SMS-благодійність від оподаткування, виписують механізм проведення благодійних есемесок та контролю за цільовим використанням пожертв. Державна фіскальна служба схвалила пропозиції.

Однак Кабмін - проти ухвалення інноваційних законопроектів: мовляв, це зменшить надходження до бюджету. Його офіційний висновок був направлений наприкінці травня до ВР за підписом віце-прем'єр-міністра - міністра культури В'ячеслава Кириленко. Основним розробником зазначеного висновку став Мінфін під керівництвом Наталії Яресько.

Тим часом саме через податки SMS-благодійність в Україні не працює, тож держбюджет аж ніяк не може втратити надходження, яких не отримує. Благодійники переконують Кабмін не розглядати стереотипно пропозиції, які не дають прямих поповнень у бюджет, і переглянути свій висновок. Волонтери довели, що вирішують соціальні проблеми значно ефективніше, ніж держструктури. Вони готові робити це й далі, а просять усього лише не зв'язувати їм руки. Благодійні фонди завалюють профільні комітети ВР листами підтримки узгоджених законопроектів №2297-1 (про механізм безкоштовного відправлення благодійного замовлення) і 2240 (зміни до Податкового кодексу, які звільняють мобільні пожертви від податків).

Частина народних депутатів готова голосувати за такі зміни. Ставши батьками SMS-благодійності в Україні, можна і корисну для держави справу зробити, і політичні дивіденди заробити.

"Для масштабного впровадження благодійних SMS потрібен лише прогресивний механізм, який давно використовується у світі під назвою "благодійні замовлення". Пожертви - це кошти з доходів людей, які виділяються добровільно, тож їх необхідно звільнити від оподаткування", - прокоментував законопроекти один із їх співавторів, член Комітету ВР у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників АТО і людей з інвалідністю Гліб Загорій.

Мобільні оператори, попри поширений стереотип, не заробляють на SMS-благодійності нічого, крім адміністративного клопоту. Однак і "Київстар", і МТС і life:) готові брати його на себе, розуміючи, що соціальна відповідальність - важлива складова іміджу телекомунікаційного бізнесу. "Плюс законопроекту в тому, що він враховує кращі практики країн із сильними традиціями та культурою благодійності. У розробці брали участь донори, одержувачі допомоги, оператори зв'язку, представники держорганів, юристи, податківці, фінансисти. Якщо закон буде прийнято, Україна отримає готовий інструмент, який не просто залишиться на папері, а працюватиме", - вважає керівник відділу зв'язків з громадськістю "МТС Україна" Вікторія Рубан.

Сьогодні єдиною надією благодійників залишається Верховна Рада. Саме від позиції кожного депутата, кожної політичної фракції та блоку залежить впровадження сучасного інструменту збору благодійних пожертв задля вирішення різноманітних соціальних проблем. Саме цей інструмент може стати важливим чинником подальшої мобілізації громадянського суспільства та розвитку відповідальності кожного українця за долю країни і її громадян. Проголосувати за SMS-благодійність - це проєвропейська політика не на словах, а на ділі.