Два роки тому в Україні з успіхом пройшла виставка «Гетьманські клейноди та особисті речі Богдана Хмельницького». За сприяння Фонду інтелектуальної співпраці «Україна — XXI століття» в нашу країну вперше за кілька століть повернулися реліквії, яких колись торкалися руки великого гетьмана. Нині ці раритети знаходяться у музеях Польщі, Швеції, Росії.
Напередодні прийняття присяги нового президента України до Києва прибув напрочуд цінний вантаж. Музей Війська Польського з Варшави люб’язно надав Україні свій безцінний експонат — гетьманську булаву Богдана Хмельницького. Виготовлена вона у XVII ст. У середині XIX ст. булава опинилася у Варшаві, де експонувалася на різноманітних виставках. У 1944 році під час Варшавського повстання експонат постраждав від авіабомби, що влучила у музей. Але поляки врятували булаву разом зі своїми національними надбаннями.
Кількома днями потому Київ зустрів ще один VIP-багаж. Із столиці Швеції з військового музею Стокгольма прибув особистий прапор Богдана Хмельницького. Свого часу під ним об’єдналися у спільній боротьбі за незалежність селянство, козацтво, українська шляхта – і то були часи найбільших перемог України над зовнішніми й внутрішніми ворогами.
Надто символічною є наявність булави і прапора Богдана Хмельницького в Україні саме сьогодні. Адже великий гетьман колись тримав їх у руках як символ єднання Лівобережної і Правобережної України.
Днями відбулася ще одна урочиста церемонія – зарубіжним гостям, що причетні до збереження українських національних святинь, були вручені державні нагороди України. Серед нагороджених директор Національного музею у Кракові Софія Голубєв, директор музею Королівського війська (Королівство Швеція) Йохан Енгстрьом, директор музею Війська Польського Яцек Мацишин, екс-генеральний директор Національного музею військової історії Швеції Лейф Тьорнквіст.