Черкащина як географічний центр України середньостатистично відбиває всі основні процеси, що характеризують життя країни. Запропоновані нотатки, звісно ж, жодною мірою не претендують на роль соціологічного дослідження, вони лише покликані спричинити активність висловлювань соціологів за заявленою темою. Отже, поговоримо про розлучення.
У пошуках втраченого оптимізму
У сімдесяті-вісімдесяті роки минулого століття демографи, як ми пам’ятаємо, виявляли занепокоєність із приводу зростаючого рівня розлучень і (частково як результату) зниження народжуваності серед населення європейської частини Радянського Союзу. Засоби масової інформації цю стурбованість вдумливо тиражували, намагаючись впровадити її в маси. Така відкритість у державі, в якій негативні процеси, як правило, протікали безголосо, на перший погляд здавалася дивною. Але непорушна формула «сім’я — осередок суспільства», мабуть, змушувала аналітиків Держплану й політбюро бачити, що за масової хвороби та загибелі «осередків» — «клітин суспільного організму», нездорова й держава. Унаслідок демографічних деформацій ставало неминучим (у доступній для огляду перспективі) реформування армії й економіки, звідки залишався лише крок до політичних перетворень із непередбаченими наслідками. Замовчувати загрозу скорочення кількості працездатного населення при зростанні кількості розлучень було б те саме, що засекречувати спалах епідемії чуми. У пресі розгорнулася дискусія, яка мала позитивні практичні наслідки. На певний час кількість розлучень щодо кількості укладених шлюбів скоротилася (погляньте на нашу статистику початку 80-х). Але в ті ж таки вісімдесяті роки в середовищі молоді вже невикорінно існувало легковажне ставлення до шлюбу: «що одружуватися, що розлучатися — один біс — без проблем!» Та й що могло змусити думати інакше? Ані кодекс будівника комунізму, ані віра в Бога, ані економіко-адміністративні ввідні значення для більшості не мали. При цьому, пригадаємо, у суспільстві не було тривоги про завтрашній день. Через низку причин цей час сприймався як благополучний. І егоїзм як сімейний дезінтегратор опанував масами. Через 10 років, на початку 90-х, до егоїстичних розлучень додадуться т.зв. аномічні, спричинені кризою, що вибухнула. Частота останніх (про це свого часу писали найбільші соціологи Е.Дюркгейм і Р.Арон) відповідає кількості аномічних самогубств. Утім, тенденція зростання самогубств спостерігається й у періоди надмірного добробуту. Але нам це поки що не загрожує.
У колі моїх знайомих, друзів і подруг (мабуть, як і ваших) одиниці уникнули розлучення. Вважається, що скорочення народжуваності та зростання кількості розлучень — загальноцивілізаційна проблема, ознака наростаючої глобальної кризи. Мабуть, так воно і є. Отже, ми й не здивуємося, якщо соціологи відкриють, що існує «критична маса» розлучень, після якої (в поєднанні з іншими обтяжливими чинниками) в цивілізаційній системі розпочинаються необоротні катастрофічні процеси. Навпаки, усвідомивши те, що відбулося в 90-ті, як катастрофу (визнавши, що виявилися в авангарді), ми побачимо, що знаходимося в вигіднішому становищі, ніж нині ще вціліла та благополучна частина західної цивілізації. У нас ще є час приготуватися до серйозніших потрясінь — до тих часів, коли (хто скаже, що це виключено?) до нас вирушать потоки іммігрантів, приміром, після того, як на території США утвориться кілька незалежних держав...
Розлучення зі сльозами й без
Народ, замкнений в епосі, як у мушлі, створює літературу (іноді велику), свій фольклор. Приміром, у загсі...
Найкоротший шлюб. Справді, хоч створюй книги казусних рекордів.
У суботу молодих зареєстрували... Вони, правда, молоді — по 18, самостійно жити не можуть. Уранці реєстрація, увечері, як водиться, весілля — музика, гості, подарунки... На весіллі батьки надумали з’ясувати стосунки — пересварилися. Молоді не залишилися осторонь. Теща між іншим презирливо фиркнула юному зятю: «Ледар! Навіть каблучок не міг купити! Я тобі каблучку купила!!! А ти...» Ну й полетіла каблучка з руки зятя у тещу, та ще із розпачливим зойком: «Вдавися!» У понеділок у загсі вихідний. А у вівторок молоді прийшли з заявою про розлучення.
Був шлюб іще коротший. Вона — середніх років, він — похилого віку. Під час реєстрації чоловік розхвилювався, йому стало погано, викликали «швидку»... Із загсу його винесли під простирадлом на носилках... А молода, відповідно, вийшла з загсу вдовою. Потім у неї був судовий позов із родичами чоловіка через спадщину. І це в неї не вперше. Є така «професія» — заміж виходити...
Принципи серійності. Йому років 40, військовий, розлучався вчетверте. Жінки у відділі загсу із цікавості запитали: «Чому так часто одружуєтеся—розлучаєтеся?» Відповів: «Не визнаю позашлюбних зв’язків». Був у загсі ще один «постійний клієнт», йому під 80. За два роки п’ять розлучень... Коли він розлучався вчетверте, у загсі жартома пригрозили: «Усе, більше вас не розлучатимемо». Але він через певний час знову з’явився. Прийшов, ледве ноги переставляє. А в перші рази, пам’ятають жінки, бадьоренький приходив. Віддихався, каже: «Розлучайте, вона мене не доглядає». А дружина сміється: «Чого ж його доглядати, він на племінника будинок переписав! Нехай небіж і доглядає!» Старий зітхнув: «Усе, це востаннє, у будинок престарілих іду».
Один час була серія одружень, коли шлюб реєструвався між мешканцями будинку престарілих. Сімейним парам потрібна окрема кімната. Потім пішли розлучення, не просто ужитися...
Приходять двоє літніх, він і вона, обоє посміхаються: «Знаєте, навіщо ми до вас прийшли?» Завідуюча, котра займається оформленням розлучень, знає, не вони перші: «Хочете розлучитися, аби отримувати субсидію». — «Так, — знітилися старі люди. — Інакше не проживемо».
Трагедія: старість і діти. Старенькі обоє, вже й золоте весілля відзначили; розлучалися, плачучи. А причина розлучення в тому, що стали вони зовсім немічні, не можуть за собою доглядати. У них двоє дітей, але ті давно роз’їхалися, свої родини, живуть у різних містах... Діти приїхали, порадилися, вирішили: один візьме до себе старого батька, другий — матір. Двох ніхто взяти не зміг. «Не потягнемо...» А розлучення потрібно оформити для прописки, субсидій... Де наш Шекспір?
Новинки сезону
У 2004 р. набере чинності новий кодекс про шлюб і сім’ю. Що в ньому нового про розлучення?
Начальник Сосновського районного відділу рагсу м.Черкаси Лариса Петрівна Трофимова: «За новим кодексом розлученою людина вважатиметься не з моменту реєстрації розлучення в органах загсу, як нині (хоч би скільки часу після суду минуло), а безпосередньо з моменту набрання чинності рішення суду. Проте лише після реєстрації розлучення в загсі людина, як і раніше, отримує юридичне право на повторний шлюб. У новому кодексі запроваджується поняття розірвання шлюбу за взаємною згодою сторін через суд. Тобто, люди, у котрих є неповнолітні діти, розв’язавши між собою всі питання й уклавши відповідну угоду в нотаріуса (про поділ майна, виховання дитини тощо), приходять до суду із заявою про розірвання шлюбу. Нині суддя не намагатиметься їх примирити. Через місяць він має видати їм рішення про розірвання шлюбу. У новому кодексі є низка положень, які, на мою думку, спростять людям життя. Ряд нововведень приводить наше законодавство у відповідність із підписаними міжнародними зобов’язаннями».
* * *
Наслідування в усьому західних норм, вироблених до 11 вересня 2001 р., може виявитися корисним і достатнім для нашого суспільства, якщо з’ясується, що Захід іде у вірному напрямі й не безодню йому належить перейти.
* * *
Історик (соціолог, літератор), котрий через сто років зазирне в «ДТ» у пошуках несподіваних подробиць нашого часу, мабуть, їх знайде. Правда, ми й передбачити зараз не можемо, як він їх використає. Проте якщо він свою працю писатиме китайською мовою чи турецькою, то це означатиме, що свого часу нотатки не потрапили за адресою, що ми не скористалися перепочинком між бурями ХХ і ХХI століть.