UA / RU
Підтримати ZN.ua

ШОЛОМ ІЗ НАВУШНИКАМИ!

У молодості я вважався жартівником, і якось в редакції бюлетеня, що виходив на чемпіонаті СРСР з шахів у Києві, попросили мене відшукати щось смішне в ігровому залі і поділитися своїми враженнями з читачами...

Автор: Володимир Васильєв

У молодості я вважався жартівником, і якось в редакції бюлетеня, що виходив на чемпіонаті СРСР з шахів у Києві, попросили мене відшукати щось смішне в ігровому залі і поділитися своїми враженнями з читачами. Хвилин через п’ять, сидячи в напівтемному помешканні з яскраво освітленою сценою, я почав засинати, але раптом мене осяяла думка: адже шахи — це спорт! Чому ж тоді шахісти одягнені будь-як, у кросівках усього чоловік п’ять, інші ж ледь не у валянках, піджаки в усіх різні, прізвища на спині не написані? Непорядок!

Ніколи не думав, що через багато років мою божевільну ідею буде втілено на найвищому офіційному рівні. Подумайте тільки, нещодавно Міжнародна федерація шахів (ФІДЕ) офіційно продемонструвала в Каннах моделі рекомендованої для шахістів спортивної форми! Сталося це вже після того, як на Олімпіаді в Сіднеї шахи були представлені як олімпійський вид спорту.

Складну місію одягти талановитих гравців у пристойні спортивні костюми доручили зовсім не мені (через незнання), а російському модельєру Ользі Фешиній. І вона розстаралася — розробила три варіанти. Перший — просто повсякденний костюм. Другий — штани з майкою і курткою, призначені для тренувань і виступів у сеансах одночасної гри. І третій — костюм для гри в турнірах, який складається з щільного комбінезона і, головне, вовняного шолома із навушниками, що поглинає шум! Про написи на спині нічого не говориться, мабуть, усе ще спереду (тобто ззаду).

Ну а поки що великі гросмейстери, по-різношерстому одягнені, виступали в двох гарячих точках — у Монте-Карло, де змагалися в рамках шоу-турніру зі «швидко-сліпих» шахів, а також у Каннах на офіційному Кубкові світу зі швидких шахів під егідою ФІДЕ. У Монте-Карло виступають обидва свіженьких чемпіони світу — Володимир Крамник і Вішванатан Ананд, а також екс-чемпіон Анатолій Карпов. А в Каннах уперше за багато років у турнірі ФІДЕ бере участь просто сильніший гравець світу в шахи й екс-чемпіон Гаррі Каспаров.

Оскільки Кубок світу в Каннах був зі швидких шахів, то й закінчився він швидше. Каспаров спочатку посів перше місце в групі А, де крім нього грали Євген Барєєв, Петро Свідлер, Крістіан Бойє, Олександр Грищук, Борис Гулько, Жоель Лотьє та Юдіт Полгар. У Гаррі Кімовича виявилося 5,5 очка, а в найближчих до нього Барєєва і Грищука — по 4. У групі В англієць Майкл Адамс і білорус Михайло Гуревич набрали по 5 очок. Далі до фіналу потрапили Гаррі Каспаров і Євген Барєєв. Недовго музика грала: у першій партії зафіксовано нічию, а другу Каспаров виграв і став володарем Кубка світу ФІДЕ.

Дещо складнішою була ситуація в Монте-Карло. Тут суперництво «12 принців», як ще називають ці змагання, розвивається досить логічно, хоча помилок безліч — адже одну партію суперники грають швидко, а другу — наосліп. Після семи турів попереду були Топалов, Крамник і Ананд, які набрали по 11 очок. На жаль, посідають поки що 10—11-те місця Анатолій Карпов і наш Василь Іванчук — по 6 очок. У сьомому турі Іванчук зустрічався з Крамником, «швидку» партію програв, а «сліпу» звів унічию. Василь визнається усіма як шаховий геній, але ніхто не вважає його претендентом на світову першість — досить багато що в грі блискучого гросмейстера залежить від сьогохвилинних настроїв. А от у гарній формі він страшний — про це свідчать перемоги в Лінаресі.