Сергій Карякін офіційно визнаний Книгою рекордів Гіннесса наймолодшим міжнародним гросмейстером у світі. Представники агентства Гіннесса вручили молодому шахістові з Сімферополя диплом і свідоцтво про цей рекорд, де значиться, що він отримав це високе спортивне звання у віці 12 років і 211 днів.
Нині рекордсменові 14 років, і його запрошують на найпрестижніші шахові турніри. Я зустрівся з Олександром Івановичем Карякіним, батьком юного таланту, і попросив відповісти на деякі запитання:
— Олександре Івановичу, розкажіть, будь ласка, нашим читачам, як ваш син «докотився» до такого життя?
— Крім шахів, Сергій займався в різних спортивних секціях та гуртках. Він ходив на плавання, акробатику, великий теніс, англійську і навіть ліплення. Якоїсь особливої уваги саме до шахів не було. Усе це робилося для загального розвитку дитини.
— Ну то й що ж сталося далі?
— Несподівано для багатьох Сергій почав показувати хороші спортивні результати на різних шахових змаганнях: став чемпіоном Криму у віці до восьми років, тоді ж посів друге місце в першості України у віковій категорії до десяти років, а вже наступного року став чемпіоном України. Потім були перемоги на чемпіонаті Європи, а 2001 року Сергій стає чемпіоном світу у віковій категорії до 12 років.
— У шаховому світі Сергія Карякіна називають «Робертіно Лоретті». Як він ставиться до своєї популярності?
— Зіркою себе не відчуває — на це просто бракує часу, і журналістів сприймає спокійно. Найбільше йому набридло запитання про те, коли він навчився грати в шахи.
— До речі, ваша дружина грає в шахи?
— Ані моя дружина, ані я жодного стосунку до шахів не мали. Правда, нині Сергійкова мама виконує роль менеджера: спостерігає за тренуваннями й підготовкою шкільних уроків.
— На міжнародних турнірах за кордоном шахісти, як правило, спілкуються англійською мовою...
— Французький клуб «НАО», за який виступає нині Сергій, постійно запрошує на навчально-тренувальні збори для своїх вихованців провідних гросмейстерів і тренерів, котрі читають свої лекції англійською мовою. Отож тут нікуди не подінешся: хочеш підвищити свій клас гри — вивчай англійську!
— Розкажіть, який розпорядок дня в Сергія.
— Щоденні тренування забирають шість годин плюс півтори години на вивчення англійської мови з викладачем. Не забуваємо і про фізичну підготовку.
— Коли ж ваш син встигає навчатися в загальноосвітній школі?
— Участь у різноманітних турнірах, заняття з тренером і англійська мова забирають дуже багато часу, тому в Сергія нині вільний графік відвідування уроків.
— Як Карякіни проводять дозвілля?
— Сергій любить спілкуватися з друзями, комп’ютерні стратегічні ігри, особливо «Героїв». Перебуваючи за кордоном, кожну вільну хвилину присвячуємо екскурсіям по нових місцях. Є в Сергійка й улюблені місця — це іспанське місто Бенідорм із його найвищими в Європі готелями.
— Які шкільні предмети подобаються Сергієві більше?
— Чомусь заведено вважати, що коли дитина займається шахами, то, отже, вона математик. Недавно я підсунув Сергію шкільний підручник історії. Він проковтнув його за один день.
— Чи вважаєте ви, що на даному етапі передусім потрібно займатися шахами, а шкільну програму можна надолужити пізніше?
— В одному з номерів популярного шахового видання «64» була стаття про молоді таланти, в якій Анатолій Карпов зауважив, що до талановитої молоді потрібен «американський підхід»: треба займатися тим, що в дитини добре виходить.
— Олександре Івановичу, і останнє запитання: як позначаються заняття шахами на загальному розвитку Сергія?
— Знову ж відповім на ваше запитання словами іншого чемпіона світу, Еммануїла Ласкера, який сказав, що «... шахи — маленька модель життя». А це означає: вивчаючи шахи, ми непомітно для самих себе пізнаємо й життя. Ну, а життя, як кажуть, навчить усього.