UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сексуальний темперамент: друг чи ворог?

Часто трапляються випадки, коли молоді люди одружуються, святкують бучне весілля, а вже кілька місяців по тому подають заяву про розлучення...

Автор: Лариса Ніконова

Часто трапляються випадки, коли молоді люди одружуються, святкують бучне весілля, а вже кілька місяців по тому подають заяву про розлучення. Причина такого рішення: «Ми не відчуваємо радості в інтимному житті через різницю темпераментів». Зазвичай судді йдуть їм назустріч: адже сексуальна дисгармонія — серйозна підстава для розлучення. Але чи можна звинувачувати в інтимній дисгармонії темперамент? На думку фахівців, за стандартним аргументом «не зійшлися характерами» ховаються складніші й різноманітніші причини несумісності...

Ніхто вже не заперечує того факту, що сексуальний темперамент справді існує. Ще в давні часи було виділено певні закономірності морфологічних і функціональних властивостей організму людини. Спостерігаючи за поведінкою сучасників, Гіппократ розділив людей на сангвініків, холериків, флегматиків і меланхоліків. Представники цих груп по-різному поводяться і в інтимному житті. Згідно з медичною термінологією, сексуальний темперамент — це сукупність наявних і резервних функціональних можливостей сексуальної діяльності людини, обумовлена сумарним впливом ендокринних, психічних, нервових, емоційних і еротичних імпульсів на статеві центри головного та спинного мозку. Темперамент виявляється індивідуально відповідно до соціальних умов, моральних установок і міжособистісного тла у шлюбі. У повсякденній практиці зазвичай виокремлюють три основні групи: з високим (максимальним), середнім і помірним (мінімальним) статевим темпераментом.

— Багато хто вважає: якщо в чоловіка високий темперамент, то для щастя більше нічого не потрібно. Але це зовсім не так, — вважає завідувач Центру психотерапії і медичної психології з відділенням граничних станів Київської психоневрологічної лікарні № 1 Леонід Юнда. — За результатами анкетування 560 подружніх пар ми з’ясували, що будь-який темперамент за певних умов може забезпечити повне взаємне задоволення. Різниця між ними в біологічному плані суто кількісна. Вніслідок значних резервних можливостей базисних систем організму на початку у представників високого та середнього темпераменту спостерігається більша сексуальна активність, ніж помірного, але надалі інтенсивність статевої діяльності може бути однакова в усіх трьох групах. Тож не варто перебільшувати роль статевого темпераменту в подружньому житті. Набагато важливіші згода та взаєморозуміння. Необхідне вміння своєчасно згладити психологічні розбіжності. Адже в кожного свої індивідуальні особливості, що іноді стають причиною сімейних суперечностей. Установлення психологічної відповідності в сім’ї може протікати непросто. При ближчому знайомстві з молодими парами, які скаржаться на сексуальну дисгармонію, найчастіше виявляється, що в них немає елементарної поваги одне до одного, тому інтимне життя не приносить задоволення. Подружжя щодня з’ясовує, кому що робити — хто має прибирати квартиру, купувати продукти, мити посуд тощо. Після сварок у обох немає настрою, що, зрештою, і призводить до дисгармонії. Для створення міцної сімї молодятам потрібні нові психологічні установки, які виробляються у перші місяці сімейного життя. А це можливо при взаємних поступках і прагненні робити одне одному добро.

Невдалий шлюб може бути зумовлений багатьма причинами, причому вони різні в чоловіків і жінок. Наприклад, представників сильної статі дратують сексуальна байдужість, безініціативність партнерки, невміння господарювати, зайва підозріливість. На думку жінок, причинами дисгармонії є: відсутність уваги й турботи з боку близької людини, ревнощі, зрада, зловживання спиртними напоями, брутальність, цинізм, нерозділене кохання. Крім того, жінок засмучує те, що багато чоловіків вважають, ніби прояви ніжності для одруженої людини зовсім необов’язкові. Колись, мовляв, відбулося освідчення в коханні, й тепер повторювати те ж саме ні до чого. Але ж ласкаві слова й запевняння у коханні потрібні не для того, щоб позбавити сумнівів у відданості, а щоб відтворити в душі ті трепетні, щасливі миті, які в минулому дарували величезну радість обом, і цим знову викликати відповідну ніжність. У сім’ях, де подружжя щедро виявляє ніжні почуття, панує гарний настрій — важлива складова гармонії інтимних відносин. Якщо ж цього немає, то в сім’ї у кращому випадку має місце байдужість, у гіршому — психологічна дисгармонія, яка завжди придушує бажання до інтимної близькості.

— Особливе місце в інтимному житті посідають еротичні словесні символи, які можуть стимулювати бажання, — продовжує Леонід Юнда. — Зазвичай подружжя саме вигадує певні слова, жести, які зрозумілі їм одним і виражають теплі почуття, одне до одного. Це зміцнює союз і робить їх іще ближчими. При такому спілкуванні формуються позитивні сексуально-рольові рефлекси, і чим більше вони закріплюються, тим активніше виявляється темперамент і гармонійніше протікає інтимне життя. Але варто мати на увазі: певні словесні стимули можуть не лише підсилювати, а й придушувати бажання. До нас нерідко звертаються зі скаргами на дисгармонію. При розпитуванні виявляється, що подружжя майже щодня свариться, з’ясовує стосунки, доходячи до образ, а перед сном або після нього намагається реалізувати інтимні бажання. У таких випадках інтимний контакт проходить за біологічним (інстинктивним) типом і, як правило, не дає справжнього задоволення. Жінка внаслідок більшої вразливості, страждає більше за чоловіка. Але й деякі чоловіки, будучи вразливими, за таких обставин не лише не відчувають задоволення, а й можуть утратити здатність до зближення, незалежно від біологічних можливостей темпераменту. Представники сильної статі часом скаржаться на те, що їм постійно доводиться вислуховувати бурчання дружини, чіпляння, дошкульні зауваження. У багатьох не сходить з язика зла критика на адресу близьких. Вони підкреслюють, смакують, явно перебільшують недоліки партнера, не помічаючи, що кожне зле слово відштовхує і віддаляє їх одне від одного. У кожного є як позитивні, так і негативні риси характеру. Але якщо хочете зробити людині приємне, нагадайте їй краще про яку-небудь гарну її рису, вчинок, і ви помітите, як у неї, до того похмурої, поліпшиться настрій.

Поведінковий фактор має суттєве значення у всі періоди спільного життя, але особливо важливий у період адаптації. Нерідко молодята на початку спільного життя доходять висновку, що в них різні темпераменти, й це не дозволяє їм досягти гармонії в інтимних стосунках. Щоб швидше виправити помилку, вони прагнуть розірвання шлюбу. Надалі багато з них визнають, що вчинили необачно. Насправді в основі розладу було невміння іти на компроміс.

Фахівці впевнені: статевий темперамент — це своєрідний фундамент інтимного благополуччя, але аж ніяк не гарантія сімейного щастя. Щоб шлюб був довгим і щасливим, необхідне взаєморозуміння, чуйність, знання етики, культури й мистецтва інтимних стосунків. Французький письменник Стендаль, який вивчав подружнє життя людей різних станів, переконався, що «любов — єдина пристрасть, оплачувана тією ж монетою, яку сама карбує»...