UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ ЩАСТЯ?

Це вічне запитання, як і раніше, хвилює людство. Не секрет, що багатство, розкіш, популярність і вплив не дуже й тішать тих, хто їх досягнув...

Це вічне запитання, як і раніше, хвилює людство. Не секрет, що багатство, розкіш, популярність і вплив не дуже й тішать тих, хто їх досягнув.

Учені з університету Міссурі ще раз спробували знайти ключі до щастя дослідним шляхом. Двом групам добровольців з Америки й Південної Кореї було запропоновано описати ситуації, в яких вони відчували максимальне задоволення від життя, тиждень, місяць і рік тому.

З’ясувалося, найбільше значення для всіх без винятку учасників досліду має задоволене відчуття власної гідності. Пов’язані з ним відчуття впевненості, самостійності, компетентності.

«Найщасливішою буде людина, котра досягла певних успіхів як у фаховій діяльності, так і у взаєминах з рідними. При цьому, по суті, не важливо, як склалася її кар’єра, якщо людина сама вибрала рід занять і досить компетентна, аби іноді великодушно допомагати порадою менш досвідченим колегам і знайомим», — вважає автор дослідження доктор Кеннон Шелдон.

«В окремих випадках учасники досліду повідомляли, що для щастя їм найважливіше відчувати, що вони — частина соціуму. Але, по суті, ця потреба також спрямована на задоволення відчуття власної гідності. Людина задоволена, якщо близькі їй люди схвалюють її дії, і навіть коли вона здобуває світову популярність, ця вимога залишається в силі. Думка глядачів (читачів і т.д.), критиків і преси стосується образу, а не сутності людини, й не зачіпає її глибинних психологічних потреб».

Пригадайте, коли ви відчували, що «життя не вдалося»? Напевно, це пов’язано з думкою: «щось не виходить». Нормальній людині, котра не схильна до манії величі, властиво сумніватися у власних можливостях. Це нормальний процес. Але людині, у якої «щось не виходить» постійно — чи у фаховій діяльності, чи в особистому житті, — важко підтримувати душевну рівновагу.

Величезну кількість стресів, які руйнують здоров’я сучасної людини, провокує навіть не так напружений ритм життя, як ставлення до того, що відбувається, й мета, до якої ми прагнемо. Якщо життя перестало тішити — замисліться, чи дуже важливе для вас те, що ви робите? Чи задовольняє це заняття саме вас, чи просто так склалися обставини? Можливо, настав час по-новому розставити психологічні пріоритети.

На думку вчених, щаслива людина може сказати про себе так: «У мене цікава робота, і я досягла у ній певних вершин. Я незалежна, але при цьому не «вовк-одинак». У мене є друзі, я підтримую стосунки з рідними і маю заслужену повагу колег. Моє життя не ідеальне, й іноді буває нелегко, але, за великим рахунком, я задоволена».