UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ротарі в Україні: з 20-х у 2000-ні

Роблячи 1905 року перші кроки щодо організації Ротаріанського руху, чиказький адвокат Пол Харріс, напевно, й гадки не мав, що його дітище колись здобуде всесвітню популярність...

Автор: Олександр Артеменко

Роблячи 1905 року перші кроки щодо організації Ротаріанського руху, чиказький адвокат Пол Харріс, напевно, й гадки не мав, що його дітище колись здобуде всесвітню популярність. Але звернення до людей бізнесу із закликом об’єднуватися в ім’я гуманітарного служіння, впровадження високих морально-етичних стандартів у всі професії, зміцнення доброї волі та миру на Землі знайшло в масах незрівнянно більший відгук, ніж марксистський заклик до пролетарів усіх країн об’єднуватися «на бій кривавий, святий і правий».

Сьогодні Ротарі здійснює десятки різноманітних постійних програм, надаючи гранти для ведення міжнародних гуманітарних проектів із подолання голоду, ліквідації неписьменності, забезпечення питною водою. Один із наймасштабніших проектів — «Поліо плюс», що стартував 1985 року і завершився до сторічного ювілею Ротарі 2005-го, напевно ввійде в історію людства. За ці роки вакциновано проти поліомієліту понад два мільярди дітей у 122 країнах світу. І якщо 1988 року у світі було зафіксовано 350 тисяч захворювань на цю грізну хворобу, то, завдяки зусиллям ротаріанців і волонтерів, торік їхня кількість скоротилася до двох тисяч випадків.

Ротаріанський рух на території сучасної України також має давню історію. Вперше Ротарі клуби з’явилися в Чернівцях (1926), Ужгороді (1928) та Львові (1936). Але позаяк Ротаріанський рух можливий лише в демократичному суспільстві, із приходом комуністичної влади західноукраїнські клуби були змушені припинити свою діяльність. І тільки 1992 року в Києві було засновано Ротарі клуб — перший у незалежній Україні.

Нині в Україні діють 40 Ротарі клубів. Вони є майже в кожному обласному центрі, по чотири — в Києві та Львові, три — у Харкові. Незабаром буде відкрито перший клуб у Чернігові. Розвиток Ротаріанського руху свідчить про демократизацію та зростання соціальної свідомості нашого суспільства.

Нещодавно Україну відвідав із одноденним візитом президент Ротарі Інтернешнл Карл-Вільгельм Стенхаммер. Це вже третій президент Ротарі Інтернешнл, який відвідав нашу країну за роки її незалежності, що, безумовно, свідчить про велику увагу, яку приділяє розвиткові руху Ротарі в Україні прогресивна світова громадськість. Мета приїзду пана Стенхаммера в Україну — зустріч із її ротаріанцями й відкриття в Києві першого англомовного Ротарі клубу «Київ-Малтінешнл».

Одним з основних принципів роботи Ротарі Інтернешнл є щорічна ротація його керівництва на всіх рівнях, що дає організації можливість уникнути стагнації й залишатися динамічною. Власне, цим і пояснюється нетривалість візиту високого гостя, який висловив щирий жаль із приводу того, що не має можливості добре познайомитися з Києвом.

Зате на зустрічі з представниками українських ЗМІ президент Ротарі Інтернешнл продемонстрував глибоку поінформованість про те, чим займаються ротаріанці України, і високо оцінив їхню роботу. А це — опіка над дитячими будинками і школами-інтернатами, забезпечення дітей-сиріт якісним харчуванням, одягом, навчальним приладдям і спортивним інвентарем, співробітництво з навчальними закладами та бібліотеками, багато з яких одержали в подарунок чимало літератури, комп’ютерів і оргтехніки. Особливо високу оцінку пан Стенхаммер дав одному з перших ротаріанських заходів в Україні — проектові «Серце дитини». В процесі його реалізації було створено центр дитячої кардіохірургії під керівництвом одного із засновників першого київського Ротарі клубу Іллі Ємеця. Ротаріанці систематично допомагають медичним закладам діагностичною апаратурою, технікою, препаратами, організовують стажування вітчизняних медиків з метою їх ознайомлення з досвідом зарубіжних колег, сприяють виїзду на лікування й оздоровлення за кордон дітей із малозабезпечених сімей.

З участю президента Ротарі Інтернешнл відбулися загальні збори Ротарі клубів столиці України, на яких Карл-Вільгельм Стенхаммер вручив Хартії Ротарі двом новим українським клубам — «Київ-Малтінешнл», членами якого є громадяни Канади, Нідерландів, України і США, та Ротарі клубу Чернігова. Рух Ротарі в нашій країні продовжує набирати оберти.