Напередодні міжнародного Дня захисту дітей збіглися в часі дві події. За два тижні до дитячого свята відбулася презентація проекту Європейського Союзу в рамках програми ТАSІС «Розвиток інтегрованих соціальних служб для вразливих сімей і дітей». Одночасно міністр у справах молоді та спорту Юрій Павленко представив нову концепцію розвитку і реалізації дитячої політики в Україні на державному рівні. По суті, йшлося про принципово новий підхід до виховання дітей-сиріт, зміну стратегії їхнього захисту й адаптації в суспільстві. Річ у тому, що це взагалі-то звичне гасло про захист дітей зовсім не давало відповіді на запитання: наскільки ефективна отримана в спадок від Радянського Союзу система утримання дітей в інтернатах, як вона співвідноситься з досвідом, нагромадженим у цивілізованих країнах?
Проблема ця не лише соціальна — у нинішніх умовах вона набуває політичного забарвлення. Адже якщо Україна хоче вступити до ЄС, то дитяча безпритульність, яка є свідченням недостатнього опікування про дітей-сиріт, може стати серйозним гальмом на шляху до Європи. Скажімо, вирішуючи питання вступу до ЄС, із цим зіштовхнулися Болгарія і Румунія, яким у нагальному порядку довелося «підтягувати» дитячу проблему до рівня нових вимог. Серцевину стратегії, якої планує дотримуватися Україна, можна сформулювати просто: держава з допомогою суспільства й міжнародних організацій робитиме все, аби діти виховувалися якщо не в сім’ях, то в установах, максимально наближених до них. Серед варіантів — посилення впливу соціальних працівників, у тому числі й матеріального, на неблагополучні родини, з метою допомогти у вихованні, захистити інтереси дітей; вплив на родичів сиріт із метою спонукати їх до усиновлення осиротілих або залишених дітей; відродження інституту прийомних сімей. Альтернативою традиційним інтернатам мають стати установи, в яких зберігається більшість переваг сімейного виховання: дитячі будинки сімейного та змішаного типу.
У своєму виступі під час презентації проектів міністр у справах молоді та спорту Юрій Павленко акцентував увагу на тому, що з 17 пріоритетних напрямів роботи уряду на нинішній рік одним із основних виділили питання опіки дітей. Новий уряд вперше офіційно визнав, що проблема безпритульних дітей існує і що цьому ганебному явищу необхідно покласти край найближчим часом. За пропозицією уряду, на ці потреби з бюджету виділено 70 млн. грн., а за дорученням Президента з резервного фонду виділено ще 200 млн. грн. Масштабна робота, пов’язана з подоланням безпритульності, вже ведеться. Буквально за день до презентації міжнародного проекту ТАSІС на урядовому рівні відбулася селекторна нарада, де ця проблема обговорювалася з главами облдержадміністрацій. Уже нинішнього року, запевнив міністр, буде внесено корективи в підходи до утримання й виховання дітей-сиріт таким чином, аби на ділі розпочалася реалізація права кожної дитини на свою сім’ю. До вирішення цих питань на місцях залучено підрозділи МВС, служби у справах неповнолітніх, управління охорони здоров’я, місцеві органи самоврядування, громадські організації.
На думку Юрія Павленка, запропонована нова програма ТАSІС співзвучна планам уряду й виявилася дуже на часі. З її допомогою можна прискорити впровадження нової моделі системи опіки, послабити тенденції поповнення інтернатних вихованців. За реалізацію проекту, загальна вартість якого становить 1 млн. 600 тис. євро, взявся консорціум, очолюваний міжнародною благодійною організацією «Кожній дитині».
— Я родом з Італії, де заведено всіх осиротілих дітей виховувати в сім’ях, — сказав, презентуючи новий проект ТАSІС, перший секретар Представництва Європейської комісії в Україні, Молдові та Білорусі Паоло Береззі. — Першою ознакою цивілізованості країни я вважаю те, що осиротілі діти виховуються в родинах різного типу чи близьких до них установах. Приємно, що в Україні такий підхід дедалі більше сприймається: вперше ми маємо узгоджену позицію з українським урядом у плані того, як утримувати дітей-сиріт, захищати їхні інтереси.
Треба сказати, що Україна в новій програмі міжнародних благодійних організацій посіла особливе місце. Загальний обсяг нового проекту ТАSІС — 2 млн. євро, більшу частину цих коштів передбачається реалізувати в нашій країні. На розширенні співробітництві позначилося не лише зближення підходів міжнародних благодійних організацій і нового уряду України, а й те, що для більш цивілізованого розв’язання проблеми дітей-сиріт у нашій країні останнім часом чимало зроблено. У низці регіонів реалізуються пілотні проекти, що підтверджують ефективність нових підходів. Саме тому міжнародні організації оцінили це.
За інформацією регіонального директора благодійної організації «Кожній дитині» Джоанні Баскотт, чимала частина коштів — 400 тис. євро —спрямовується для потреб Київської області. І це не випадково. Реалізацію програми створення дитячих будинків сімейного типу тут розпочали ще 1998 року і просунулися в цій справі набагато далі за інші регіони. Якщо 2003-го в області діяли 17 дитячих будинків сімейного типу, в яких перебували 145 дітей, то нині кількість таких закладів перевищила три десятки. Якщо кілька років тому дитячі заклади нового типу були в чотирьох-п’яти районах, то нині вони функціонують уже в 17, а підготовча робота зі створення нових сімейних осередків для сиріт ведеться в усій області. Підраховано: якби на Київщині не були створені ці сімейні дитячі будинки, то треба було б відкрити як мінімум ще два інтернати. На користь дитячих установ, які зберігають традиції сімейного виховання, свідчать багато фактів, виявлених в області, що працює над впровадженням пілотного проекту сімейного виховання. Тут можуть багато розповісти, зокрема про те, як нові підходи впливали на долі дітей, як хронічно хворі діти, потрапивши до будинків сімейного типу, видужували, возз’єднувалися зі своїми братами й сестрами. Відомий факт, коли розкидані по інтернатах п’ятеро дітей із родини Красненків завдяки новим підходам знову були зібрані в одному будинку сімейного типу в Білоцерківському районі, отримавши можливість разом жити, підтримувати одне одного.
Досвід Київської області у роботі зі знедоленими дітьми показав: треба не лише засновувати сімейні будинки, знаходити людей, здатних створювати прийомні сім’ї, а й підвищувати роль соціальних працівників. Аби вони могли впливати на неблагополучні родини, захищати інтереси дітей від недбайливих батьків, зі знанням справи підбирати батьків-вихователів для будинків сімейного типу.
До останнього часу в країні не велася підготовка фахівців для роботи на такому складному напрямі, де необхідні знання й навики зі сфери педагогіки, психології, права, медицини. І лише тепер, коли налагоджується співпраця з міжнародною організацією, створюється механізм їх підготовки, підвищення кваліфікації. Батьки-вихователі — це, по суті, новий фах. А їх добір, підготовка, тренінг — це новий вид соціальної роботи.
Із досвіду реалізації пілотних проектів відомо, що дитячий будинок сімейного типу найкраще виправдовує себе в селах. Там більше можливостей добре налагодити підсобне господарство для потреб великої родини, прилучити дітей до праці. Не менш важливо і те, що в такому випадку на допомогу організаторам соціальної роботи приходять традиції українського села, відкритість сільських жителів, знання того, як потенційні претенденти на створення сімейного осередку для сиріт поводяться в сім’ї, ставляться до роботи, чи люблять дітей. Перший досвід у доборі батьків-вихователів, роботі з ними нагромаджено в Київській області. З 10 родин, готових стати прийомними батьками, після ретельного добору вибирають одну, — надто вже багато чинників треба врахувати. Утім, відповідно до нових підходів до опіки сиріт, вимоги посилюються не лише до прийомних батьків, до батьків-вихователів, а й до соціальних працівників, покликаних забезпечувати й контролювати цей процес, до всіх, причетних до виховання дітей. У цій роботі дуже знадобляться кошти, виділені міжнародною організацією.