UA / RU
Підтримати ZN.ua

Режим візовий, віза — безплатна

Ранковий похід стародавніми київськими вулицями Ярославів Вал, Рейтарська, Стрілецька, у перепле...

Автор: Ірина Бажал

Ранковий похід стародавніми київськими вулицями Ярославів Вал, Рейтарська, Стрілецька, у переплетенні яких зібралися кілька посольств, лише засвідчує невгамовність людської натури, таку собі «схильність до зміни місць». Черги за візами влітку збільшуються. Починаючи з травня, у консульському відділі Посольства Угорщини в Україні гаряча пора, видається до 450 віз на день (для порівняння: у січні 100—150).

— Недавно мені довелося побувати в прес-турі по Угорщині, проте, оскільки їхала група, сама процедура отримання візи залишилася за кадром — ми лише заповнили анкети, здали фотографії й паспорти керівнику поїздки, а в аеропорту отримали їх із гарною угорською візою, — звертаюся до консула, першого секретаря Посольства Угорської Республіки в Україні Йожефа Ределе.

— За правилами, щоб одержати візу, потрібно з’явитися до консульства особисто. Наші консульські пункти відкрито в Києві, Ужгороді й Береговому. Усю необхідну інформацію можна отримати там-таки чи зазирнувши на сайт www.hungaryemb.kiev.ua.

— З 1 листопада минулого року між Угорщиною й Україною запроваджено візовий режим. Проте часто, обговорюючи, куди поїхати відпочити, люди вибирають, де віза дешевша. Адже для сім’ї, скажімо, з чотирьох чоловік, це істотні додаткові витрати.

— Саме туристи, які хочуть відвідати Угорщину, у цьому разі можуть не хвилюватися. Короткострокові (на 5 і 90 днів) та транзитні візи — категорії «В» й «С» — українським громадянам видають безплатно, — підкреслює пан Ределе. — Громадянам інших країн за таку саму візу доведеться заплатити 40 доларів, або нині вже 35 євро, а за терміновість додати ще 10 євро. Що стосується річної візи категорії «D» (для тривалої поїздки на роботу, навчання, з метою підвищення кваліфікації, у справах бізнесу, у разі возз’єднання родини), з 1 липня вона коштує 50 євро.

— Щоб поїхати відпочити, підлікуватися, провідати родичів, побувати на одному з яскравих угорських фестивалів, потрібно просто прийти до вас, здати документи...

— Дивлячись як ви їдете — якщо звертаєтеся у турфірму, ці клопоти беруть на себе її працівники. У нас акредитовано близько 150 туристичних фірм. Я особисто їх усі перевірив. Турфірма збирає в учасників поїздки документи, привозить у консульство, здає — ми їй у цьому довіряємо. Також надає нам підтвердження бронювання місць у готелі, квитки на поїзд/літак або дорожній лист у разі поїздки автобусом і програму перебування. Якщо ж, скажімо, ви з родиною запланували відпочити в якомусь угорському кемпінгу чи в приватному секторі й не зможете надати підтвердження замовлення кемпінгу або домовленості, тоді ми просимо показати виписку з вашого банківського рахунку, а коли такого немає — довідку про зарплату з місця роботи. Нам потрібно знати, що ваш в’їзд на територію Угорщини, перебування там і виїзд будуть матеріально забезпечені. Сьогодні для відвідання нашої країни потрібно брати з собою гроші з розрахунку 5 доларів на день на людину (а незабаром, можливо через півроку, ця цифра зросте до 40 євро — таке загальне правило для всіх країн Євросоюзу). Припустімо, на вашому рахунку 3 тисячі гривень, їдете ви сім’єю із трьох чоловік на 20 днів — такої інформації нам вистачає, аби видати вам візу.

Досить багато українців їдуть до родичів, котрі мешкають в Угорщині. У такому разі можна надати написане ними від руки запрошення, де зазначатиметься, як забезпечуватиметься ваше перебування у нашій країні, домашня адреса, номер телефону людини, котра запрошує, і ксерокопію посвідчення її особистості.

Хочу зауважити: угорці, які давно їздять за візами, добре засвоїли урок сусідньої Німеччини — коли людина хоче їхати в Євросоюз, не досить самого її бажання, вона (а не країна, що приймає) має заздалегідь підготуватися. Тобто мати гроші, замовити готель, скласти маршрут поїздки — тоді можна звертатися по візу.

— Скільки часу оформляється віза?

— Робота над однією візою займає 10 хвилин — за цей час документи проглядають, уводять у комп’ютер, перевіряють за комп’ютерною системою; далі візу наклеюють, консул контролює процес на виході й ставить свій підпис. Але досить часто трапляються випадки надання фальшивих документів. Тому ми й визначили термін оформлення візи в п’ять робочих днів — щоб усе перевірити через свої канали, зв’язатися з готелями тощо.

Часто, особливо це стосується приїжджих із інших міст, просять видати термінову візу. Для цього існує список виняткових випадків, коли таку візу видають, — приміром, тяжка хвороба чи смерть родичів. І дуже неприємно, коли кажуть: «Мені потрібно терміново їхати, я заплачу!» Договір цього не дозволяє. Якщо чітко зазначено, що віза безплатна, ми не розводитимемо корупцію. Це не за правилами Євросоюзу. І нам наша держава досить добре платить.

Консул не може бути особисто присутній при прийомі всіх документів, до нього звертаються тільки в невідкладних і спірних випадках. Часто доводиться, як кажуть, прислухатися до свого серця — правду говорить відвідувач чи ні, називає справжню причину чи вигадану. Я тоді дивлюся людині в очі — вони мені багато про що розповідають...

Торік експорт-імпорт між Угорщиною та Україною становив 1,1 млрд. дол. (для порівняння: Угорщини з Росією — 1,3 млрд. дол.). Нам дуже важливо, щоб економічні зв’язки між Угорщиною й Україною міцніли. І консульський відділ із задоволенням у цьому допомагає. Коли до нас звертаються бізнесмени, ми намагаємося такі візи видавати у спрощеному порядку. Потрібне лише письмове або факсове підтвердження угорського партнера. Якщо бізнесмен зайнятий, його документи може здати секретар — за наявності нотаріально засвідченого доручення на ведення справ.

— Чи стануть згодом короткострокові й транзитні візи платними?

— З 1 січня 2007 року, коли Угорщина як член Євросоюзу приєднається до комп’ютерної системи SIS (Shengen Information System), що передбачає комп’ютерну перевірку даних у базах усіх країн цієї зони, — можливо, питання про безплатну візу для українців буде переглянуте. Поки що триває підготовча робота на східній і південній ділянках нашого кордону.

До речі, вельми важливий момент. Навіть за наявності в паспорті відкритої Шенгенської візи, рухаючись через Угорщину транзитом, бажано отримати в нас транзитну візу. Інакше на кордоні можуть виникнути проблеми.

***

…До пана Ределе заходить відвідувачка. Вона — постійний учасник австрійських семінарів із нейролінгвістики, ось їде в черговий раз, потрібно терміново отримати транзитну візу — бо через Угорщину до Австрії дістатися швидше. Шенгенська віза в неї є. Консул цікавиться, чи володіє відвідувачка німецькою, і після низки запитань мовою Гете вирішивши, що причини поважні, ставить підпис про дозвіл.

До речі. Візова марка, яку вклеюють у паспорт, коштує 500 форинтів. Обладнання офісу на вулиці Рейтарській у Києві, де приймають заявки й видають візи, обійшлося у 1,5 млрд. форинтів.