Хто з нас не скаржився на біль у спині? Хтось не може підвестися з ліжка з діагнозом «радикуліт», а в когось просто постійно ниє спина, болять руки, ноги. Їздили до різних народних цілителів, які ставили на місце диски, що випали, ставало трохи легше, та минав час, і все повторювалося знову.
Називається все це модним словом «остеохондроз», що складається з двох латинських коренів: «остео» — кістковий і «хондрос» — хрящ, і означає процес переродження, старішання, деградації хрящової тканини, яка стає схожою на кісткову.
Мабуть, у наших далеких предків спина не боліла, оскільки ходили вони на чотирьох ногах, і навантаження на всі хребці розподілялося рівномірно. Нині в нас дві руки та дві ноги, ми дуже мало рухаємося, а випрямлений вертикально хребет чомусь часто болить.
Хребці, розміщені один над одним, утворюють хребетний стовп. Шийні хребці невеличкі, грудні трохи більші, поперекові — ще більші, оскільки витримують велике навантаження, утримують розміщені вище, крижовий відділ — це масивна кістка з п’яти зрощених хребців. Для того, щоб легше було утримувати тіло у вертикальному положенні, хребет має фізіологічні викривлення — у шийному та поперековому відділах.
Між хребцями лежать міжхребцеві диски, що складаються з рідкого драглистого ядра, оточеного жорстким хрящовим кільцем. Диск відіграє роль амортизатора під час руху, на нього припадає основне навантаження під час виконання будь-якої фізичної роботи. З віком драглисте ядро поступово втрачає вологу, ущільнюється, зменшується висота міжхребцевого диска, втрачає міцність фіброзне кільце й змінені диски перетворюються на напівеластичні прокладки між тілами хребців, у яких паралельно можуть відбуватися зміни.
Описаний вище процес триває поступово — довго й непомітно. Остеохондроз ще називають «відкладенням солей». Це неправильно — нічого ніде не відкладається. Відбувається процес «природного» старішання хребта. Швидкість його індивідуальна для кожного, оскільки в різних людей різний спосіб життя та професійна діяльність, а також уроджені властивості обміну речовин, імунітету тощо. У тих, хто займається тяжкою фізичною працею, довго перебуває в одному положенні (приміром, сидячи за комп’ютером) зміни виникають швидше. У дітей може виникнути сколіоз — викривлення хребта в різних напрямках через сидіння за незручною партою, носіння незручних (але чомусь модних і привабливих для дітей) шкільних сумок, дівчаткам хочеться якнайраніше взути черевички на високих підборах. Коли тіло тривалий час перебуває в незмінному положенні, різні групи м’язів відповідно або напружені, або розслаблені. Поступово вони звикнуть до такого положення, і відбувається зсунення хребців у той бік, м’язи якого були більш напружені. Якщо вчасно не виправити цього дефекту, потім лікувати його буде дуже важко.
Коли зміни в хребті досягають певного (індивідуального для кожного) рівня, відбувається стискання, набряк нервових корінців, які виходять через міжхребцеві отвори зі спинного мозку, — виникає біль. Потім приєднуються інші симптоми, й пацієнт звертається до лікаря, що призначає різні ліки, які не завжди ефективні. Лікувати остеохондроз із допомогою ліків складно, оскільки доводиться боротися не з причиною (виправити викривлений хребет або усунути наявну деформацію непросто), а з наслідком — біль, судоми, порушення чутливості під час невдалого повороту тулуба або руху — усе може повторитися.
Щоб лікувати остеохондроз чи призупинити його розвиток, слід тренувати свій хребет, давати правильне фізичне навантаження. Я б сказала, потрібно полюбити себе. Прийшовши з роботи, не вкладатися на весь вечір на канапі з думкою «як мені жаль себе — я так втомився (лася)». Розслабити всі м’язи, лежачи на животі 15—20 хвилин, корисно, але потім — фізичні вправи, басейн, водолікарня, тренажерний зал.
Якщо ви вирішили тренуватися самостійно, все одно слід порадитися з інструктором з лікувальної фізкультури, які вправи корисні саме вам. Виконуйте вправи не поспішаючи, без різких рухів, особливо це стосується вправ із поворотами і нахилами голови. Якщо щодня протягом 20 хвилин ви займатиметеся профілактичною гімнастикою самі або під керівництвом інструктора, то цим надасте неоціненну послугу насамперед собі, оскільки рідше станете звертатися до лікаря з приводу остеохондрозу. Модна нині робота на дачі не завжди корисна для хребта, тому що під час сільськогосподарських робіт він тривалий час перебуває в статичній напрузі, що може спричинити загострення захворювання.
Одним із частих ускладнень остеохондрозу є грижі міжхребцевих дисків, коли фрагмент драглистого ядра випадає в просвіт хребцевого каналу або міжхребцевого отвору, де розміщені спинний мозок і нервові корінці, і може викликати механічне стискання нервового корінця у вузьких кісткових каналах. Виникає так звана компресійна радікулопатія, що супроводжується гострим болем, можуть виникнути відчутні порушення у вигляді оніміння, бігають по тілу «мурахи», потім можуть розвитися атрофія й зниження сили тих м’язів, у іннервації яких бере участь уражений корінець. Нерідко лікарі з діагнозом «грижа диска» намагаються відразу послати пацієнта на операцію, попри його стан. Це не завжди виправдано, оскільки невеличка й навіть середніх розмірів грижа може не позначатися негативно на станові пацієнта. Оперативне втручання показане або при великих розмірах грижі, або при невдалому її розміщенні, коли вона стискає нервові корінці чи спинний мозок.
Що ж робити, якщо біль у спині виник, а медична допомога далеко? Ляжте на спину на жорсткий щит, зігніть ноги в колінах і тазостегнових суглобах, покладіть їх на підвищення. Потрохи змінюючи положення (або ближче — далі рухаючи підставку), можна домогтися найменшої болючості. Також іммобілізують поперек із допомогою жорсткого корсета. Одночасно прийміть знеболюючі ліки з тих, що є під рукою. Надалі слід обов’язково звернутися до лікаря.