UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПРОЛІСКИ У СІЧНІ

«Зимой и летом — одним цветом» Це не дитяча російська загадка, а дослівна характеристика південнобережної Ялти...

Автор: Тетяна Агаркова

«Зимой и летом — одним цветом»

Це не дитяча російська загадка, а дослівна характеристика південнобережної Ялти. Пам’ятаю, уперше приїхавши до Ялти — а це був січень, — зайшла до знайомого й завмерла від несподіванки: під вікном цвів кущ розкішних чайних троянд. Як тут не згадати казку «Дванадцять місяців»! До речі, фахівці Нікітського ботанічного саду розповіли, що в них у саду пролісок цвіте саме в січні. А, крім нього, ще безліч рослин — саркакокка, мушмула, зимоцвіт тощо. У всіх цих чагарників досить непоказні квіти, але які в них ніжні пахощі — ніякі французькі парфуми не зрівняються! Та й сам Нікітський ботанічний узимку весь у зелені. Таке враження, що й не зима надворі, хіба що температура повітря вища нуля. Вісім-десять градусів.

31 грудня минулого року ялинки додому несли ялтинці в сукнях і сорочках із короткими рукавами — градусник показував 20° тепла. І водночас у горах лежав сніг, а любителі гірських лиж освоювали нові траси на горі Ай-Петрі...

Саме таке унікальне поєднання зими й літа вабило до зимової Ялти туристів. Лише фінів на рік приїжджало сюди понад 200 тисяч. Після розвалу Союзу зв’язки з фінськими турагентствами перервалися, але буквально кілька тижнів тому в місто прибув «десант» із редакторів центральних фінських газет під керівництвом представника міністерства туризму Фінляндії. На зустрічі з міським головою Ялти Сергієм Брайком вони визнали, що абсолютно зачаровані новою Ялтою: появою елітних готелів, оновленою набережною, чистими вулицями. До мера було кілька прохань: забезпечити безпеку фінських громадян, чітку організацію відпочинку й мінімальні знання фінської мови в обслуговуючого персоналу. Усі ці прохання легко здійснити, запевнив Сергій Брайко. І вже найближчим часом у Ялту приїдуть фінські туроператори, щоб укласти договори на місці.

Після катання
на лижах переходимо до морських ванн

Гадаю, не лише фінів привабить можливість зійти в засніжені гори, покататися на лижах, а через півгодини, спустившись униз, поплавати в басейнах із підігрітою морською водою. Такі басейни є в п’ятизірковій «Ореанді» та тризірковій «Ялті-Інтурист», у санаторіях «Курпати», «Дніпро» й «Україна». Крім морських ванн, приміром, у «Дніпрі», створено унікальну лікувальну базу з використанням найсучаснішого медичного устаткування. Соляні шахти, бювет із мінеральними водами — моршинською, трускавецькою та місцевою «Савлух-Су», лікування сакськими грязями й гірським повітрям, а найунікальніше — повітря стародавнього парку Харакс, колишнього маєтку великих російських князів, родичів царської фамілії.

Ціни взимку на путівки різко падають — від 90 грн. на добу в двомісному номері до 270 грн. у трикімнатному номері-люкс.

Найбільша мрія ялтинців — створити на плато Ай-Петрі сучасний гірськолижний курорт. Для цього є всі передумови: розроблено інвестиційний проект, ентузіасти гірськолижного клубу «Ай-Петрі» проклали траси, чекає початкова база й устаткування. Немає лише одного — інвестицій. Причому зацікавлених інвесторів чимало, але земля на плато Ай-Петрі — це в основному територія Ялтинського державного гірсько-лісового заповідника, і будь-яке будівництво тут зведене до мінімуму. У генеральному плані розвитку Великої Ялти, який нині широко обговорюється в місті, записано пропозицію — надати плато Ай-Петрі статус парку місцевого або республіканського значення з тим, щоб розвинути інфраструктуру гірськолижного курорту. Але наразі це лише у планах.

І все ж аматори з гірськолижного клубу, який багато років очолює Павло Канцеров, не втрачають надії. А поки що самотужки створюють нові траси, встановлюють бугельні підіймачі, оновлюють устаткування. Нині на плато вісім гірськолижних трас, причому восьма, найдовша (1300 метрів), почне діяти лише цієї зими. Вона лежить неподалік військової частини. Найменша (150 метрів), дитяча траса міститься поруч із будинком клубу «Ай-Петрі» та притулком. У останньому часто зупиняються любителі лижних прогулянок, вартість нічлігу — 20 гривень. Тут можна взяти напрокат комплект гірських і бігових лиж (8—15 грн.) або снігохід «Буран» (до 80 грн.), разом з інструктором отримати навики катання на лижах (4 години — 60 грн.).

А в самих ялтинців особливим шиком вважається мати власний будиночок на Ай-Петрі. Навіть не будиночок: зовні — залізний вагончик, зате всередині — аж до каміна та барної стійки. Тут ялтинці проводять зимові уїк-енди, катаючись на лижах і «Буранах». Особливої популярності зажило традиційне свято зими, яке проходить на початку березня, — змагання з гірських лиж, спуску на санчатах, метання сніжок і просто веселий відпочинок.

Лікування в дельфінарії

Зимова Ялта приваблює не лише можливістю покататися на лижах і викупатися в басейні. Взимку тут пропонують практично ті самі різноманітні екскурсії, що й у весняно-літній період. Хіба що без походів у гори — взимку це небезпечно. Але Лівадійський і Алупкинський палаци та парки чекають на туристів у будь-яку пору року. Особливо популярні взимку екскурсії до дельфінаріїв — при готелі «Ялта» й у Партеніті. Але якщо в першому демонструється лише феєричний спектакль з участю цих чудових морських тварин, то в Партеніті, у закритому басейні з підігрітою морською водою, можна в їхній компанії поплавати. І навіть пройти сеанс дельфінотерапії — елементарного лікування ультразвуком безпосередньо від дельфінів. Зазвичай лікарі-консультанти призначають до 10 сеансів по 15 хвилин для лікування захворювань нервової системи, дитячого церебрального паралічу, заїкуватості в дітей. За свідченням Катерини Непомнящих, головного фахівця з ексурсійно-методичної роботи Ялтинського бюро подорожей і екскурсій, ефект від такого лікування просто приголомшливий!

Для любителів екстріму

Охочих отримати дозу адреналіну завдяки зимовому дайвінгу з роками стає дедалі більше. Як і дайвінг-клубів на території Великої Ялти, що працюють і в зимовий час. Олексій Марков, співвласник дайвінг-клубу «Юніон-Крим» (один зі співвласників якого — Андрій Макаревич, він і посприяв розвитку дайвінгу на ПБК) стверджує: зимовий дайвінг відрізняється від літнього лише жорсткішими вимогами до обладнання. Зайнятися дайвінгом може кожен. Головне — відразу зрозуміти, що стосунки з морем — це шанобливо-поважне розуміння, а не штурм. «На глибині інші закони, інше середовище», — упевнений Олексій Марков. Ті, хто зуміє це зрозуміти, можуть цілком спокійно опуститися на глибину до шести метрів (для новачків). Новачки проходять курси з обов’язковим «чек-драйв» — перевірочним зануренням. Для досвідчених дайверів пропонується понад 20 маршрутів різного рівня складності — від історичних турів до гідротехнічних досліджень, на кшталт ідентифікації залишків судна, яке дайвери називали «Олександр I». Після численних досліджень з участю дайверів клубу «Юніор-Крим» лише влітку 2003 року з’ясувалося: міфічний «Олександр I» і корабель «Ростов», затоплений німецьким підводним човном 1918 року, — це одне й те саме судно. Отож шанувальники підводного плавання цілком реально можуть зробити історичне відкриття!

Якщо влітку в Ялту прагнуть і серйозні бізнесмени, і літні любительки удачі, то взимку — це курорт справжніх шанувальників спокійного відпочинку в санаторіях та екстріму.