Експерименти, проведені в Університеті Маямі, показали, чому людина часто не спроможна розрізняти представників інших рас. Суть цього феномену можна проілюструвати європейською фразою: «Всі китайці на одне обличчя», — або китайською: «Всі європейці однакові».
Раніше вважалося, що причина такого явища — малий досвід спілкування. В суспільствах, де сегрегація є нормою, люди не мають досвіду розпізнавання характерних рис облич представників інших рас. Психологи Університету Маямі стверджують, що річ не в цьому.
На їхню думку, людина неусвідомлено воліє поділяти людей на «своїх» і «чужих», причому «своїх» вона впізнає набагато краще, ніж «чужаків». Поділ проводиться не тільки на расовій основі, але й на приналежності до певної соціальної групи, спільного місця проживання, наявності спільних захоплень тощо.
Цей висновок було зроблено в результаті серії простих дослідів. Студентам-добровольцям пропонувалося роздивлятися на моніторі комп’ютера фотографії незнайомих їм персон. Організатори експерименту заздалегідь попереджали, що половина фотографій належить студентам цього ж університету, але з інших факультетів, а решта — студентам з Університету Маршалла (річ у тім, що футбольні команди цих двох американських вузів традиційно конкурують).
Насправді жодна з фотографій не належала студентам цих університетів, піддослідні з цими людьми ніколи не зустрічалися. Експерименти показали, що студенти набагато краще пізнавали обличчя людей, котрі, як вони вважали, навчалися з ними в одному університеті.
Washington ProFile